Cena kukurydzy na rynkach międzynarodowych dobija do trzyletnich minimów. Sprawdzamy dodatkowo, jakie wartości osiągnęła cena kukurydzy w skupie na początku marca.
Spadająca cena kukurydzy na rynkach to przede wszystkim skutek obecnej sytuacji związanej z popytem i podażą. Jak się kształtują na początku marca 2024 r.?
Skąd takie ceny kukurydzy — przyczyny
Prognozowane w nadchodzącym sezonie zbiory kukurydzy mają być wyższe od ubiegłorocznych. Odpowiadać za ten stan ma wyższa produkcja w USA, Chinach, Unii Europejskiej, Ukrainie oraz Argentynie. A to wpłynie także na poziom zapasów ziarna kukurydzy, ponieważ jego zużycie na świecie jest mniejsze niż wielkość produkcja.
Cena kukurydzy na rynkach międzynarodowych — MATIF
Na giełdzie w Paryżu kukurydza w poniedziałek ubiegłego tygodnia osiągnęła swój najniższy od ponad trzech lat poziom 168,50 EUR/t. Jednakże do końca lutego cena wzrosła o niemalże 10 euro za tonę. Mimo tego w piątek — 1 marca nastąpił kolejny spadek. W jego efekcie cena kukurydzy na paryskim rynku osiągnęła poziom 174 EUR/t. Taką stawkę ustaliła giełda dla kontraktów marcowych. Tymczasem kontrakty na czerwiec 2024 były jeszcze tańsze. Ściśle mówiąc, wyniosły 171,25 EUR/t.
Ceny kukurydzy MATIF — górny wykres — od początku 2024 r., dolny — w latach 2022-2024
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Presja na aktualne ceny kukurydzy wynika z rekordowych zbiorów w USA i Chinach, a także z oczekiwania na dobrą produkcję w Ameryce Południowej. Jednocześnie na rynek unijny trafia dużo taniej kukurydzy z Ukrainy i Brazylii.
Cena kukurydzy na rynkach międzynarodowych — CBOT
Tymczasem kursy kukurydzy w USA nieco odbiły w ciągu ubiegłego tygodnia, choć piątek przyniósł niewielki spadek cen. Na zakończenie kursu jej cena wyniosła 162,30 USD/t, choć dzień wcześniej na zamknięciu kosztowała ona 163,34 USD/t.
Tymczasem tydzień wcześniej (23 lutego 2023) na zakończeniu sesji cena kukurydzy wyniosła 157,38 USD/t. Ostatnie minima odnotowane od początku tygodnia skłoniły inwestorów do odkupowania i zamykania części krótkich pozycji.
A jaka jest cena kukurydzy w krajowych skupach
Średnia cena w krajowych skupach na koniec poprzedniego tygodnia wyniosła 634,41 zł/t (600–710 zł/t). Tymczasem jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kukurydza kosztowała średnio 640,83 zł/t (600–710 zł/t). Jak widać, na wzrosty cen nie ma co liczyć, choć skala spadków jest nieco niższa.
Spadkowy trend, jaki wykazuje cena kukurydzy na rynkach międzynarodowych, wpływa też wyraźnie na ceny w kraju. w tej chwili na ceny nakładają się problemy ze zbytem ziarna, ponieważ wiele skupów wstrzymało zakupy.
Link: e-WGT, kaack-terminhandel, ceny rolnicze