Ceny czosnku na rynku europejskim. To wyjątkowy sezon

1 rok temu

W tym roku sytuacja na europejskim rynku jest wyjątkowo korzystna dla producentów czosnku. Niespotykany popyt i ograniczona podaż wpływają na ceny czosnku.

Sprawdźmy, jak kształtują się ceny czosnku i przyjrzyjmy się sytuacji na europejskim rynku tego warzywa.

Większy popyt na chiński czosnek w tym sezonie

Jak ocenia Joey Deen z holenderskiej firmy Denimpex, tegoroczna sprzedaż czosnku od samego początku była wyjątkowo udana, w przeciwieństwie do poprzedniego roku. Czosnek dostarczany z Chin cechuje się w tym sezonie wysoką jakością. Dodatkowo, oprócz produktu luzem, Chiny dostarczają również czosnek zapakowany po 250 i 500 g oraz w 1-kilogramowych warkoczach.

Na rynku obserwuje się wyjątkowy popyt i zwiększone zapotrzebowanie na chiński czosnek. Jak mówi Joey Deen:

Nigdy nie widziałem popytu na czosnek i sprzedaży tak wysokiej latem, jak w tym roku. W zeszłym roku o tej porze było zupełnie inaczej.

Na ogół latem popyt na to warzywo nie jest duży. Jednakże w tym roku to się zmieniło. Z różnych kanałów handlu detalicznego obserwuje się zwiększony popyt na chiński czosnek, jak również na czosnek wysokiej jakości z państw południowej Europy. Z pewnością przyczyniły się do tego mniejsze zapasy z ubiegłorocznych zbiorów. Ponadto w tym roku czosnek z Hiszpanii jest zdecydowanie gorszej jakości, ze względu na trudne warunki pogodowe. Handlowiec przewiduje, iż pod koniec sezonu mogą wystąpić spore niedobory produktu.

Udana kampania egipskich eksporterów. A jakie ceny czosnku?

Według Mohameda Shaabana z firmy Garlico Egypt, egipscy eksporterzy są zachwyceni wyjątkowym sezonem. Jednak w okresie ogromnego popytu coraz trudniej pozyskać czosnek wysokiej jakości. A na taki jest największe zapotrzebowanie. Aczkolwiek ze strony przemysłu również jest duże zainteresowanie na produkty drugiego gatunku do suszenia czy obierania.

W tym roku otrzymaliśmy więcej zamówień niż w poprzednich dwóch sezonach łącznie. W rezultacie eksport był większy niż w ubiegłym roku, w porównaniu ze sprzedażą na rynku krajowym. W Garlico Egypt wyeksportowaliśmy o 50% więcej niż w poprzednim sezonie i znaleźliśmy się w pierwszej trójce egipskich eksporterów czosnku w tym roku.

Jak informuje Mohamed Shaaban wzrost popytu na egipski czosnek wynika głównie z braku konkurencji na rynku. Stąd też ceny czosnku poszybowały w górę. Cena chińskiego czosnku przekroczyła w tym sezonie 300 USD/tonę. Dodatkowo firma Garlico Egypt po raz pierwszy wyeksportowała czosnek na wiele rynków afrykańskich, takich jak Nigeria, RPS i Angola.

Zwiększony popyt i ograniczona podaż wpłynęły na wzrost ceny egipskiego czosnku. Chociaż na początku sezonu ceny były zbliżone do ubiegłorocznych, to już miesiąc później wzrosły o 50%. Czosnek przez cały czas drożeje w miarę upływu sezonu, tym bardziej iż coraz mniej jest na rynku czosnku wysokiej jakości. Egipska kampania czosnkowa potrwa do połowy września.

Jak wygląda hiszpański sektor czosnku?

Jak podaje hiszpańskie Krajowe Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Czosnku (Anpca), w obecnym sezonie z powodu suszy oraz mniejszej o 15% powierzchni produkcji względem ubiegłorocznej, zbiory czosnku są niskie. Dodatkowo kaliber hiszpańskiego czosnku spadł o 30–40%. Tymczasem koszty produkcji wzrosły niemal dwukrotnie.

Susza wpłynęła na ograniczenie zbiorów w większości regionów produkcyjnych. Poważne straty odnotowano zwłaszcza w Andaluzji, gdzie już w kwietniu wystąpiły ekstremalnie wysokie temperatury, przy bardzo niskiej ilości opadów. Z kolei w maju i czerwcu nawiedziły ten region ulewne deszcze, które doprowadziły do problemów fitosanitarnych pod koniec sezonu.

Hiszpańska kampania czosnkowa zakończyła się już w Kastylii. W północnej części kraju przez cały czas są jeszcze uprawy czosnku purpurowego, ale i te niedługo się zakończą.

Jak kształtują się ceny czosnku na polskich giełdach?

A jak wygląda sytuacja na polskim rynku? Ceny czosnku na krajowych giełdach 21 sierpnia kształtują się pomiędzy 1,0 a 3,0 zł/sztukę (główkę). W wielu przypadkach mamy oczywiście w ofercie polski czosnek. Nasz różni się od pochodzącego z Chin, Egiptu czy Hiszpanii tym, iż jest zdecydowanie bardziej aromatyczny i pikantniejszy. Zawiera również więcej fitoncydów. Decyduje o tym zarówno odmiana, jak i warunki klimatyczne, w których przebiega produkcja.

  • Ceny czosnku na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 9,0–13,0 zł/kg oraz 1,0–2,0 zł/szt.;
  • Notowania czosnku na rynku w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 12,0–16,0 zł/kg;
  • Na rynku w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) czosnek kosztował — 1,0–2,5 zł/szt.;
  • Na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) czosnek oferowano po — 1,0–3,0 zł/szt.;
  • We Wrocławiu (Targpiast) ceny hurtowe czosnku wynosiły — 1,0–2,0 zł/szt.;
  • Na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) za czosnek płacono — 1,5–2,0 zł/szt.

Ceny czosnku w skupach i przetwórniach 17 sierpnia br. wynosiły średnio 7,0 zł/kg.

Zobacz także: Mniejszy areał pod hiszpański czosnek. Czy rośnie szansa dla polskiego?

Źródło: fresh-market.pl, freshplaza.com, eurofresh-distribution.com

Idź do oryginalnego materiału