Ceny kukurydzy najniższe w historii! Po ile qq na MATIF i w kraju?

10 miesięcy temu

Zbiory kukurydzy w Polsce wciąż trwają. W tym sezonie pogoda sprzyjała w uzyskaniu pięknych, złocistych kolb. Niestety, aktualne ceny kukurydzy sugerują, iż ze złotem w tym roku to ziarno nie ma nic wspólnego…

W USA zbiory kukurydzy realizowane są dość sprawnie, ale jeszcze w żadnym z czołowych stanów nie zostały w pełni ukończone. Mimo to ich przebieg jest szybszy niż zazwyczaj. Dodatkowo presję na ceny wywiera duży eksport zbóż z Rosji i Ukrainy. Jak podaje stowarzyszenie Russian Grain Union, Rosja czterokrotnie zwiększyła eksport kukurydzy w okresie od lipca do października 2023 r. Mianowicie wyniósł on 1,12 mln ton, czyli o 828 tys. t więcej wobec analogicznego okresu w ubiegłym sezonie (292 tys. ton). W rezultacie kontrakty na unijną kukurydzę osiągnęły w tym tygodniu rekordowo niskie wartości. A co się dzieje na rynku krajowym?

Ceny kukurydzy MATIF najniższe w historii kontraktu

O tym, jak bardzo jest źle, świadczą notowania z paryskiej giełdy pod koniec miesiąca. Mianowicie unijna kukurydza osiągnęła w poniedziałek najniższe ceny w historii dwóch kontraktów. Sesje z 30.10.2023 r. zamknęły się bowiem cenami 198 EUR/t (dostawa w listopadzie 2023) i 206 EUR/t (dostawa w marcu 2024 r.). Niewielkie odbicie nastąpiło dopiero w środę, kiedy to na koniec dnia listopadowy kontrakt drgnął w górę o 50 eurocentów do 198,50 EUR/t. W czwartek (2.11.2023) wzrost był kontynuowany, osiągając poziom 202 EUR/t (+3,50 euro) za kontrakty z dostawą w listopadzie. Natomiast wartość marcowych dostaw sięgnęła 205,25 EUR/t.

Amerykańska kukurydza też bez poprawy

Podobnie wygląda sytuacja na giełdzie w Chicago. Tam bowiem od początku tygodnia kontrakty grudniowe systematycznie spadają. Tym samym środowa sesja zamknęła się ceną 4,75 USD/buszel (-0,04 USD), a czwartkowa spadła jeszcze poniżej tej wartości.

Aktualne ceny kukurydzy w krajowych skupach

Przenosząc się na rynek rodzimy, tu nie obserwujemy wyraźnych zmian. Zbiory kukurydzy w Polsce osiągnęły już poziom około 60%, choć są regiony, gdzie żniwa są mniej zaawansowane (nawet 30%). Tym samym do skupów trafia przede wszystkim „złote” ziarno.

W tym tygodniu ceny kukurydzy suchej zamykają się w przedziale od 620 do 760 zł/t. Średnio więc stawki wynoszą około 700 zł/t. Natomiast za kukurydzę mokrą skupy płacą w tej chwili średnio 423 zł/t, ale nie więcej niż 450 zł/t. Niestety, najniższe stawki sięgają około 370 zł/t.

Oferty sprzedaży online

Jeśli chodzi o oferty internetowe, to dotyczą one przede wszystkim kukurydzy suchej. W tym przypadku cena oscyluje wokół 700 zł/t, w zależności od sposobu odbioru ziarna i lokalizacji kupującego. Mianowicie w czwartek, 2 listopada, były one następujące:

  • 680 zł/t — loco podkarpackie;
  • 700 — loco mazowieckie, wielkopolskie;
  • 710 zł/t — z dostawą.

Źródła: Rolpetrol, Ceny Rolnicze, e-WGT, Infor, Agritel

Idź do oryginalnego materiału