Ceny nawozów mineralnych rosną pomimo ograniczonego popytu. Dlaczego?

10 miesięcy temu

Pod koniec lutego 2024 r. popyt na nawozy mineralne na rynku europejskim pozostaje ograniczony. Z powodu deszczowej pogody, rolnicy nie mogą wyjechać ciągnikami na pola. Dodatkowo na zahamowanie popytu wpływa spadek cen zbóż. A jednak mimo to ceny nawozów mineralnych rosną.

Które nawozy podrożały? Pod koniec lutego br. na rynku europejskim wzrosły ceny mocznika. Podrożały również nawozy fosforowe i potasowe. Z kolei ceny saletry amonowej i amonowo-wapniowej (KAS) pozostają na stabilnym poziomie. Sprawdzamy, jakie konkretnie są ceny nawozów mineralnych i dlaczego rosną, chociaż popyt jest ograniczony?

Ograniczony popyt na nawozy mineralne

Na rynku Europy Zachodniej utrzymuje się ograniczony popyt na nawozy. Potwierdzają to handlarze i rolnicy z większości regionów Niemiec. Niemniej jednak, w porównaniu do poprzednich miesięcy, popyt na nawozy nieznacznie rośnie. Jakie są główne przyczyny słabego popytu na nawozy mineralne pod koniec lutego 2024?

Deszczowa pogoda utrudnia wjazd na pola

Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa pogoda utrudnia, a w wielu miejscach wręcz uniemożliwia, wjazd na pole sprzętem rolniczym. Ze względu na słabą dostępność pól i utrzymujące się opady deszczu, rolnicy nie są w stanie wykonać nawożenia swoich upraw. Stąd ilość stosowanych nawozów jest znacznie niższa niż zwykle o tej porze sezonu. Prognozy pogody nie są też optymistyczne, bo przewidują dalsze utrzymywanie się deszczowej aury. Wpływa to na znaczne ograniczenie popytu na nawozy mineralne ze strony rolników.

Według analityków rynku z Izby Rolniczej Nadrenii-Palatynatu, trudności z wjazdem ciągników na pola potrwają co najmniej do marca. Najgorsza sytuacja jest na północy i północnym-zachodzie kraju. W wielu przypadkach nowe zamówienia dotyczące nawozów będą więc realizowane dopiero w drugiej połowie marca br.

Bądź na bieżąco i śledź najnowsze ceny nawozów.

Spadające ceny zbóż hamują popyt na nawozy

Zahamowaniu popytu na nawozy mineralne sprzyja także spadek cen zbóż. Ze względu na coraz gorsze perspektywy finansowe producentów rolnych, zauważalnie spada popyt na nawozy. Rolnicy bowiem podchodzą bardzo ostrożnie do zakupu nawozów i można się spodziewać, iż zapotrzebowanie na te produkty ze strony rolnictwa w tym sezonie będzie mniejsze.

Rosną ceny mocznika na rynku europejskim

Jednak mimo ograniczonego popytu, ceny mocznika w Europie wzrosły. Dlaczego? Zdaniem analityków rynku, jest to reakcja na napięcia międzynarodowe związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. W ostatnich tygodniach ceny mocznika u głównych europejskich eksporterów wzrosły. Na tę podwyżkę wpłynęły ponadto takie czynniki, jak m.in. ograniczone zapasy, rosnący popyt w Australii i oczekiwany nowy przetarg z Indii. Na runku europejskim w lutym br. odnotowano również umiarkowany wzrost cen saletry amonowej i amonowo-wapniowej (KAS). Jednak utrzymujący się słaby popyt i bardzo niskie ceny gazu znacząco spowalniają tendencję wzrostową cen nawozów.

Ceny nawozów mineralnych rosną. Ile wynoszą w niemieckich portach?

Ile konkretnie kosztują nawozy w niemieckich portach importowych w 8. tygodniu 2024 r.? I jak zmieniły się te ceny w ciągu ostatnich tygodniu? Zobaczmy.

Ile kosztuje mocznik na rynku niemieckim?

Na rynku niemieckim w ostatnim czasie ceny mocznika gwałtownie wzrosły. Konkretnie to pod koniec lutego 2024 r. ceny rynkowe mocznika na rynku spot w niemieckich portach importowych wyniosły niemal 460 euro/t. To o około 20 euro/t więcej niż na początku lutego i o 30 euro/t drożej niż w styczniu br.

Jakie ceny saletry w niemieckich portach?

Z kolei oczekiwania cenowe handlowców i importerów na azotan amonowo-wapniowy (KAS) w końcówce lutego br. pozostały niezmienione względem ubiegłego tygodnia. Nawóz ten kosztuje w portach importowych prawie 311 euro/t. To jednak o 5 euro/t drożej niż na początku bieżącego miesiąca. Stabilna pozostaje również cena płynnego nawozu AHL (roztwór azotanu amonu i mocznika), za który handlowcy żądają 310 euro/t. To bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale za to o 10 euro/t taniej w relacji do stycznia br.

Wzrost cen nawozów fosforowych i potasowych

W 8. tygodniu 2024 r. wzrosły także ceny nawozów potasowych i fosforowych. Mianowicie ceny nawozu potasowego Korn Kali wynoszą 340 euro/t i są o około 10 euro/t wyższe w porównaniu z poprzednim tygodniem. Zaś za fosforan dwuamonowy (DAP) trzeba zapłacić w portach importowych około 640 euro/t. Czyli o 5 euro/t więcej niż w zeszłym tygodniu i aż o 35 euro/t drożej niż na początku lutego br.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Problemy związane z deszczową pogodą są takie same w Polsce, jak u naszych zachodnich sąsiadów, choć może na nieco mniejszą skalę. Również prognozy dotyczące pogody nie są optymistyczne. Bowiem przewidywane jest utrzymanie się deszczowej aury w najbliższym czasie. jeżeli natomiast chodzi o ceny nawozów mineralnych na polskim rynku, to w lutym br. nawozy azotowe potaniały względem stycznia, a w przypadku nawozów wieloskładnikowych nie odnotowano znaczących zmian cen.

Źródło: agrarheute.com

Idź do oryginalnego materiału