Ceny nawozów potasowych grudzień 2023

9 miesięcy temu

Potas to jeden z najważniejszych składników odżywczych dla roślin uprawnych, który dostarcza się wczesną wiosną. Warto więc zaopatrzyć się odpowiednio wcześnie w nawozy zawierające ten pierwiastek. A jakie są ceny nawozów potasowych w połowie grudnia 2023? Sprawdzamy.

Ile kosztuje sól potasowa? Jaka jest cena nawozu KornKali? Po ile inne nawozy potasowe? Sprawdzamy aktualne ceny nawozów potasowych w grudniu 2023 u różnych dystrybutorów.

Dlaczego potas jest taki ważny?

Potas jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla roślin, wpływających na ich rozwój oraz plonowanie. Pierwiastek ten jest bowiem odpowiedzialny za gospodarkę wodną w roślinach. Konkretnie to poprawia efektywne wykorzystanie wody, a także innych składników odżywczych, w tym azotu. Ponadto rośliny dobrze zaopatrzone w potas lepiej sobie radzą w czasie suszy.

Rośliny uprawne potrzebują tego składnika do prawidłowego rozwoju już na wczesnych etapach wzrostu. Niedobory potasu powodują ograniczony wzrost i więdnięcie, w wyniku nieprawidłowej gospodarki wodnej. Efektem deficytu tego składnika mogą również problemy z pobieraniem azotu, a w konsekwencji niższe i gorsze jakościowo plony. Ponieważ pierwiastek ten jest pobierany przez korzenie, dobre zaopatrzenie gleby w potas to podstawa.

Nawozy potasowe kiedy stosować?

Największe zapotrzebowanie na potas mają rośliny, które dopiero zaczynają proces wegetacji. Dlatego nawozy potasowe zwykle stosuje się bardzo wczesną wiosną. Nawożenie potasem można zacząć jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, jednak dopiero wówczas, gdy nie ma już śniegu zalegającego na glebie. Przy nawożeniu potasem korzystnie działają wahania temperatury, bowiem rozmarzająca i zamarzająca gleba sprzyja rozpuszczalności nawozów potasowych i ich wnikaniu w głębsze warstwy. Jedynie w przypadku gleb lekkich nie należy zbyt wcześnie zaczynać nawożenia potasowego, gdyż składniki pokarmowe mogą wniknąć zbyt głęboko, by być dostępne dla roślin. Na glebach lekkich potas najlepiej dostarczyć tuż przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Ponieważ w większej części kraju gleby są bardzo ubogie w ten pierwiastek, nawozy potasowe warto stosować każdego roku przed siewem roślin.

Jaki nawóz potasowy wybrać?

Do nawożenia można wybrać nawozy jednoskładnikowe, jak i dwu- oraz wieloskładnikowe z dużą zawartością potasu. Do zastosowania przed siewem na ogół są polecane te pierwsze. Najbardziej popularne są takie nawozy, jak sól potasowa czy Korn Kali. Siarczan potasu i saletra potasowa (azotanu potasu) są nawozami bardziej specjalistycznymi, raczej niszowymi i dużo droższymi. Stosowane m.in. w fertygacji i nawożeniu roślin wrażliwych na chlor.

Wysoką zawartość potasu można znaleźć w wielu nawozach wieloskładnikowych. Do zastosowania wczesną wiosną przydatne są zwłaszcza te, które oprócz potasu wyróżniają się w składzie wysoką zawartością fosforu. Spośród najczęściej stosowanych są to m.in. Lubofos 12, Potafoska Magnezowana, Tarnogran, Holist Agro PK 15-30, Holist Agro PK 16-28, Amofoska 5-10-25 z borem, Polifoska 5, Polifoska 6 czy ViTotal Agro PK 52-34.

Sól potasowa cena za tonę

To chyba najbardziej popularny nawóz potasowy, najczęściej wybierany przez rolników. Jego główną zaletą jest dobry stosunek ceny do jakości. Sól potasową cechuje bowiem wysoka zawartość czystego składnika oraz relatywnie przystępna cena. Należy pamiętać, iż potas w tym nawozie występuje w formie chlorków, stąd w przypadku roślin wrażliwych na chlorki lepiej wybrać inny produkt.

Średnia cena soli potasowej w tygodniu przedświątecznym wynosi 2193,02 zł/tonę. Jest to średnia cena hurtowa brutto, zawierająca podatek VAT. Można oczywiście znaleźć ten nawóz w cenach niższych lub wyższych, i to nie tylko w ofertach internetowych na Allegro czy OLX, ale również w sklepach stacjonarnych krajowych dystrybutorów. Duże rozbieżności cenowe można obserwować także w poszczególnych województwach. Najtaniej ten nawóz można znaleźć u dystrybutorów w województwach podkarpackim, śląskim i mazowieckim, gdzie ceny detaliczne netto są poniżej 2100 zł/tonę. Z kolei w województwach pomorskim i małopolskim można spotkać oferty w cenie detalicznej netto choćby ponad 2700 i 2800 zł/tonę.

Inne nawozy potasowe cena

Z innych nawozów potasowych popularny wśród polskich rolników jest KornKali. To nawóz potasowo-magnezowy z 40% K2O w postaci chlorku potasu oraz 6% MgO w postaci siarczanu magnezu (Kieserit). Oprócz tego zawiera również sód (4% Na2O) i siarkę (12,5% SO3). W przedświątecznym tygodniu ceny tego nawozu mieściły się w granicach 1650,00–1760,00 zł/tonę netto.

Ceny nawozów wieloskładnikowych bogatych w potas w drugiej połowie grudnia 2023 r. u autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty, w firmie Agrochem Puławy.

Nawóz Cena brutto
Amofoska NPK 5-10-25 1 325,70 zł/500 kg
Holist Agro PK 15-30 1 517,40 zł/500 kg
Holist Agro PK 16-28 1 474,20 zł/500 kg
Polifoska 5 1 409,40 zł/500 kg
Polifoska 6 1 590,30 zł/500 kg
ViTotal Agro PK 52-34 479,95 zł/20 kg

Czytaj również: Ceny nawozów fosforowych — grudzień 2023

Źródło: www.cenynawozow.pl, cenyrolnicze.pl, Agrochem Puławy

Idź do oryginalnego materiału