Ceny rzepaku MATIF – grudzień 2023

9 miesięcy temu

Kontrakty na rzepak w ostatnich dniach wyraźnie wzrosły. Czy ten trend jest wystarczająco silny? Jakie są ceny rzepaku MATIF w grudniu 2023?

Podczas gdy ceny zbóż na światowych giełdach spadają, ceny rzepaku MATIF w ostatnich dniach są w trendzie wzrostowym. Zyskały bowiem w skali minionego tygodnia i kontynuowały ten trend na początku obecnego. Czy to wróży większe odbicie notowań?

Ceny rzepaku MATIF na koniec minionego tygodnia

Piątkowa (8.12.2023) sesja na paryskiej giełdzie zamknęła się ceną rzepaku (kontrakt z realizacją w lutym 2024) na poziomie 441,50 EUR/t. Tym samym rzepak odnotował wzrost o 2,50 euro skali tygodnia, ale i miesiąca. Jednak w skali roku jest to wciąż spadek rzędu -129,75 EUR/t.

Wzrost cen unijnego rzepaku ograniczają m.in. wysoka produkcja tego ziarna w UE oraz duży import gotowych olejów roślinnych. Jednocześnie też obserwujemy spadki notowań ziaren po drugiej stronie Atlantyku. Mianowicie na giełdzie kanadyjskiej w Winnipeg kontrakt z dostawą w styczniu 2024 potaniał do 660,00 CAD/t (-3% t/t i -5,6% m/m). Spadają też notowania soi w Chicago do 13,04 USD/buszel (-1,6% t/t i – 2,2% m/m).

Unijny rzepak na początku 50. tygodnia roku

Poniedziałek (11.12.2023) przyniósł dalszy wzrost ceny rzepaku MATIF. Mianowicie kontrakt z dostawą w lutym 2024 osiągnął pułap 445,75 EUR/t, czyli +4,25 EUR od ostatniej sesji. Wzrosły też notowania rzepaku na kanadyjskiej giełdzie (+13,06 CAD do 673,10 CAD/t). Co więcej, skoczyła również cena soi w Chicago (+0,32 USD do 13,36 USD/buszel).

Czy ten trend wzrostowy ma szansę się utrzymać? Niekoniecznie. Warto zauważyć, iż pomimo wzrostu notowań na koniec tygodnia, to od początku października ceny rzepaku MATIF oscylują wokół 440 euro/t. A to świadczy o konsolidacji na giełdzie. Ostatnie wyraźne wzrosty cen rzepaku MATIF, powyżej 475 EUR/t, odnotowano w drugiej połowie sierpnia i na początku września (484,00–487,50EUR/t).

Poniedziałkowy wzrost ceny unijnego rzepaku to kontynuacja trendu bocznego na giełdzie MATIF – od dwóch miesięcy notowania nieznacznie się wahają, oscylując na poziomie +/- 440 EUR za tonę

fot. zrzut ekranu / KAACK

Ceny rzepaku MATIF — prognozy

Czy cena rzepaku pójdzie jeszcze w górę? W dużej mierze będzie to zależeć od dalszego przebiegu produkcji soi w Ameryce Południowej. W ostatnim raporcie USDA prognozy dla brazylijskich zbiorów zostały tylko nieznacznie skorygowane w dół. Wciąż jednak oczekuje się, iż będą one rekordowe. Wzrostu produkcji należy spodziewać się również w Argentynie. Jednak w odniesieniu do ubiegłorocznej sytuacji (bardzo niskie zbiory wskutek suszy) będą to raczej ilości zbliżone do średniej krajowej. Podsumowując, na obecną chwilę trudno oczekiwać wyraźnej podwyżki ceny rzepaku na światowych rynkach.

Źródło: e-WGT, KAACK

Idź do oryginalnego materiału