Policjanci niemal każdego dnia ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując obecny czas intensywnych zakupów internetowych, chęci zaoszczędzenia a przede wszystkim roztargnienie i pośpiech, próbują wyłudzić pieniądze od kupujących i sprzedających w sieci. Wśród ofiar nieuczciwych praktyk zakupowych znalazł się mieszkaniec gminy Iwaniska, który chciał sprzedać wałek odbioru mocy (WOM) i stracił oszczędności.
Do Komendy Powiatowej Policji w Opatowie zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana. Mieszkaniec gminy Iwaniska na portalu ogłoszeniowym wystawił do sprzedaży wałek odbioru mocy za kwotę 900zł. Niestety zamiast zarobić – stracił oszczędności. Z relacji 51-latka wynikało, iż chwilę po tym jak w sieci ukazało się jego ogłoszenie poprzez popularny portal społecznościowy skontaktowała się z nim potencjalna klientka. Kobieta zaproponowała wpłatę części kwoty podanej w ogłoszeniu oraz zapewniła o regulacji wszelkich związanych z transakcją usług, łącznie z pokryciem kosztów i zamówieniem kuriera. Euforia z szybkiej transakcji sprzedażowej nie trwałą jednak długo. Po tym jak potencjalna klientka uzyskała dane od sprzedającego, mężczyzna zorientował się, iż z jego konta „zniknęła” duża kwota pieniędzy. Okazało się, iż kwota 7800 złotych została wypłacona w bankomacie w innej części kraju.
Podczas internetowych transakcji zachowaj rozwagę
Opatowscy policjanci po raz kolejny przypominają, by podczas internetowych transakcji zachowywać rozwagę. Musimy pamiętać, iż Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Przypominamy, iż pomysłowość oszustów nie ma granic, jednak cel jest zawsze ten sam – osiągnąć szybki zysk cudzym kosztem.
Policja ostrzega!
- Kupując/sprzedając w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem;
- Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą;
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze;
- Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić;
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol „zamkniętej kłódki”, a na końcu adresu – literki „https”. zwykle można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze;
- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zwykle bez akcesoriów;
- Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie oraz instrukcję obsługi;
- Pamiętajmy, iż mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. jeżeli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na „ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcję płatności, choćby o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „ZA POBRANIEM”.
Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych. Nie wchodźmy w linki, które są wysyłane dzięki komunikatorów! Weryfikujmy co i kto do nas pisze! Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.
Opr. MŻ
Źródło: KPP Opatów