Przesądy często mają swoje korzenie w ludowych opowieściach, lokalnych wierzeniach oraz specyficznych tradycjach. Wiele z tych zabobonów przetrwało do dziś, wpisując się w naszą współczesność. Mówi się, iż w noc sylwestrową należy unikać niektórych czynności, które mogą wpłynąć na nasze szczęście.
Artykuł powstał w ramach współpracy upday z serwisem Lelum.pl
Czym są przesądy sylwestrowe?
Przesądy związane z sylwestrem i Nowym Rokiem z pewnością dorównują tradycjom kultywowanym w czasie andrzejek czy okresu adwentowego. Dziś wejście w Nowy Rok najczęściej związane jest z podejmowaniem symbolicznych postanowień. Jednak w przeszłości wierzenia i zwyczaje związane z tym czasem były dużo bogatsze.
Przesądy sylwestrowe. Czego unikać po wejściu w Nowy Rok?
Dawne przesądy związane z sylwestrową nocą fascynują na wielu płaszczyznach. Niektóre z tradycji nie miały większego znaczenia; według historyka Zygmunta Glogera, w regionie obecnego województwa podlaskiego istniały żartobliwe rytuały sylwestrowe. „W Wigilię Nowego Roku w wielu wsiach przetrwały różne zwyczaje. Na przykład w okolicach Tykocina mieszkańcy lubili płatać sobie figle – potrafili na przykład zablokować wejście do domu dzięki szczap czy klocków, a na dachach wieszali bronę, tworząc coś na kształt bocianiego gniazda”(za publikacją Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu – przyp. red.). Wynoszono też bramy i furtki. Wierzono także, iż sztuczne kwiaty na stole przyciągają nieszczęście.
Czego nie robić w Nowy Rok?
Niektórzy unikali również długiego snu w sylwestrową noc, ponieważ wierzyli, iż spowoduje to energiczne wejście w Nowy Rok. Starano się również tego dnia zrezygnować z codziennych porządków, szczególnie z zamiatania podłóg, ponieważ miało to symbolizować wymiatanie szczęścia i pomyślności. Dodatkowo sporym zainteresowaniem cieszyły również inne przesądy.
Mówiło się, iż lepiej nie wynosić śmieci w Nowy Rok, ponieważ to oznaczało, iż pozbywamy się dobrobytu. Lepiej też w pierwszy dzień Nowego Roku unikać cmentarza, aby smutek nie zagościł w naszym domu.
Jeśli wierzyć starym przesądom, lepiej trzymać się z daleka od potraw z drobiu, ponieważ miłość i szczęście mogą nie pojawić się na naszej drodze. Ważne jest również, aby nie pożyczać nikomu pieniędzy, bo później może nam ich zabraknąć.
Językowe przesądy sylwestrowe
W dawnych czasach przesądy związane z sylwestrem i Nowym Rokiem miały silne powiązania językowe. Przestrzegano powiedzeń związanych z pogodą takich jak: „Gdy w Nowy Rok pluta, ze żniwem też będzie pokuta” czy „Jak Nowy Rok jasny i chłodny, będzie roczek pogodny i płodny”. Ale również popularne było stwierdzenie: „Nowy Rok jaki, cały rok taki”, co wskazywało na to, iż należy spędzić pierwszy dzień stycznia w sposób maksymalnie przyjemny, by każdy kolejny dzień był przepełniony szczęściem i radością.
Kacper Jozopowicz - Lelum.pl