Chiny skupują pszenicę francuską i amerykańską

1 rok temu

ChRL kupuje duże ilości pszenicy od Stanów Zjednoczonych i Francji — informują o tym eksporterzy z obu tych państw. Chiny skupują pszenicę, bo ich własne plony zostały poważnie uszczuplone przez ulewne deszcze.

Pszenica z chińskiego plonu 2023 roku jest słabej jakości wskutek intensywnych opadów deszczu tuż przed zbiorami w kluczowych obszarach uprawowych. W związku z tym Chiny skupują pszenicę wysokiej jakości do mielenia, aby ją zmieszać z krajowymi zapasami — tłumaczą analitycy. ChRL, największy na świecie producent i konsument pszenicy, sprowadza w tym celu pszenicę amerykańską, australijską i francuską.

Ponad milion ton z USA

Jak się okazuje, Chiny skupują pszenicę z USA w rekordowych ilościach. Mianowicie 4 grudnia sprowadziły 440 000 ton amerykańskiej pszenicy.

To największe jednorazowe chińskie zamówienie tego zboża ze Stanów Zjednoczonych od co najmniej 2020 roku — podała agencja Reuters, powołując się na Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Jest to kontynuacja zamówień rozpoczętych 3 października, kiedy to USDA potwierdziło sprzedaż 220 000 ton pszenicy do Chin. Później nastąpiły kolejne: ogłoszone 13 października 181 000 ton oraz 22 listopada 110 000 ton. Łączne zamówienia amerykańskiej pszenicy przez Chiny w bieżącym sezonie przekroczą milion ton. Większość z tego stanowi zboże typu SRW (soft red winter).

Chińskie zakupy stanowią istotne wsparcie dla amerykańskiego sektora producentów i eksporterów pszenicy. Według prognoz eksport tego zboża na wszystkie rynki w okresie 2023/2024 wyniesie zaledwie 19 mln ton, co będzie najgorszym wynikiem od 52 lat. Do 23 listopada USA sprzedały za granicę 12,7 mln ton pszenicy, czyli o 6% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Chiny skupują pszenicę również od Francji

Francuski terminal zbożowy, zarządzany przez Nord Cereales w porcie Dunkierka we Francji, potwierdził załadunek pszenicy do Chin, pomimo wcześniejszych plotek o przesunięciach dostaw. Joel Ratel, prezes Nord Cereales, stwierdził, iż firma spodziewa się wysłania około 250 000 ton pszenicy do Chin zgodnie z planem. Pogłoski o ewentualnych opóźnieniach wysyłki spowodowały wcześniej obniżenie cen europejskiej pszenicy na giełdach.

Chiny stały się kluczowym rynkiem eksportowym dla Francji, największego producenta zbóż w Unii Europejskiej. Szacuje się, iż państwo to zamówiło od 2 do 2,5 miliona ton francuskiej pszenicy na okres między grudniem a marcem. Oprócz Dunkierki do wysyłki pszenicy do Chin przygotowują się również inne francuskie porty — Rouen i La Pallice. Nord Cereales planuje wysłać do Chin między grudniem a marcem od 800 000 do 1 mln ton pszenicy.

Chiny masowo skupują pszenicę. Jak to wpływa na handel czarnomorski?

Eksport do Chin przyczynił się do ożywienia francuskiego eksportu pszenicy, szczególnie po konkurencji z Rosją na innych rynkach. Planuje się, iż dostawy do Chin pozwolą operatorowi terminala osiągnąć 2 miliony ton załadunków do końca sezonu 2023/2024. Wcześniejsze zakłócenia handlu na Morzu Czarnym, spowodowane wojną rosyjsko-ukraińską, wpłynęły na znaczne zmniejszenie załadunków w porównaniu z poprzednim rokiem.

Źródło: World-Grain

Idź do oryginalnego materiału