Chociaż ceny brokułów są wysokie, sezon nie jest łatwy

1 rok temu

W tym sezonie ceny brokułów, podobnie jak kalafiorów utrzymują rekordowo wysoki poziom. Sezon nie jest jednak łatwy dla plantatorów, bowiem borykają się oni z wieloma problemami w uprawie.

Zobaczmy, jak kształtują się aktualne ceny brokułów z letnich zbiorów i jak przebiega tegoroczny sezon uprawy tych warzyw.

To trudny sezon w uprawie brokułów

Tegoroczny sezon uprawy od początku jest niezbyt sprzyjający brokułom pod względem przebiegu warunków meteorologicznych. Wzrost posadzonej rozsady utrudniały niskie temperatury, zwłaszcza w nocy. Na późniejszych etapach uprawy wzrost i rozwój roślin został ponownie zahamowany przez wysokie temperatury i suszę, jaka wystąpiła w czerwcu i lipcu. Późniejsze opady na początku sierpnia wpłynęły z kolei na zwiększenie presji chorób. Niekorzystne dla roślin, a zwłaszcza dla jakości róż były również późniejsze upały z temperaturą przekraczającą 30°C.

Niekorzystne warunki pogodowe w przeważającym okresie wegetacji spowodowały porażenie wielu plantacji chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. W tym roku silna jest ponadto presja ze strony szkodników. W konsekwencji miało to wpływ na zmniejszenie wydajności roślin i plonowania. Zbiory są więc niższe i trudniej o wysoką jakość. Niewątpliwie ma to swoje odzwierciedlanie w cenach brokułów w obecnym sezonie.

Czytaj także: Cena kalafiorów bije rekordy. Gorzej z podażą

Upały zmniejszają plonowanie brokułów

Tego lata również na rynku europejskim wystąpiły niedobory brokułów. Bowiem nie tylko w Polsce pogoda miała niekorzystny wpływ na uprawę tych warzyw. W Hiszpanii fale upałów oraz niedobory wody wpłynęły na zmniejszenie plonów o około 50% w porównaniu z przeciętnymi latami.

Chociaż hiszpańska produkcja brokułów zlokalizowana jest na terenach położonych ponad 1000 metrów nad poziomem morza, gdzie latem temperatury są zwykle łagodniejsze, w tym roku również tam wystąpiły upały. Wyższa niż zwykle temperatura odbiła się zarówno na jakości, jak i wielkości plonów, a także na zasiewach na zbiór jesienny — poinformował Nacho Domenech z hiszpańskiej firmy Agromark.

Niedobory produktu znalazły odzwierciedlanie w cenach. Stąd zarówno w przypadku brokułów, jak również kalafiorów są one w tym sezonie wyjątkowo wysokie. Hiszpanie mają również spore obawy co do jesiennej produkcji brokułów i kalafiorów. Obawiają się mianowicie, iż nie będzie wystarczającej ilości wody do nawadniania plantacji.

Nie mamy gwarancji, iż będziemy mieli wystarczającą ilość wody z przesyłu Tojo-Segur lub z zakładów odsalania, a jeżeli nie będzie padać, mogą obowiązywać poważne ograniczenia. W takiej sytuacji plantacje brokułów i kalafiorów na jesienne zbiory mogą poważnie ucierpieć — mówił plantator z Agromark.

Aktualne ceny brokułów w polskim hurcie i w skupach

Aktualnie ceny brokułów na polskich rynkach hurtowych należą do najwyższych w ostatnim dziesięcioleciu i wynoszą od 3 do 6 zł/szt. Ta spora rozbieżność wynika ze zróżnicowanej jakości i rozmiaru róż. Na głównych krajowych giełdach 24 sierpnia br. ceny brokułów kształtowały się następująco:

  • ceny brokułów na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 4,5–6,0 zł/szt.;
  • brokuły na rynku w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) oferowano po — 5,0–6,0 zł/szt.;
  • na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) brokuły sprzedawano po — 4,5–5,0 zł/szt.;
  • na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) ceny brokułów wynosiły — 3,0–5,5 zł/szt.;
  • w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe Agrohurt) za brokuły płacono — 5,0–6,0 zł/szt.;
  • cena brokułów na rynku Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy) — 4,50–5,0 zł/szt.;
  • we Wrocławiu (Targpiast) brokuły kosztowały — 5,0–6,0 zł/szt.;
  • na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska) za brokuły można było uzyskać — 3,0–4,0 zł/szt.

Z kolei w skupach stawki minimalnie spadły w ostatnich tygodniach, ale przez cały czas pozostają na względnie wysokim poziomie. Za brokuły przemysłowe (do mrożenia) w skupach i zakładach przetwórczych 24 sierpnia oferowano:

  • brokuł (cała róża) klasy I — 1,70–1,80 zł/kg;
  • brokuł (cała róża) klasy II — 1,50–1,60 zł/kg;
  • brokuł (różyczka) klasy I — 3,60–3,65 zł/kg;
  • brokuł (różyczka) klasy II — 3,30-3,50 zł/kg.

Przed nami jeszcze jesienne zbiory brokułów, można więc spodziewać się zwiększenia dostaw na rynek, a więc również spadku cen. Być może pogoda będzie bardziej sprzyjająca dla tych upraw, co zaowocuje lepszą jakością róż. Wiele zależy od pogody, jak również powodzenia jesiennej uprawy tego warzywa w innych krajach europejskich, a więc i podaży brokułów na rynku europejskim.

Czytaj również: Ceny kalafiorów przez cały czas wysokie

Źródło: freshplaza.com, fresh-market.com

Idź do oryginalnego materiału