Cios dla hodowców drobiu. Choroba zaatakowała ponad milion kur

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rzekomy pomór drobiu (ND), najgroźniejsza choroba u ptactwa obok ptasiej grypy, rozprzestrzenia się po Polsce. Zlokalizowano ją w siedmiu województwach. Pięć ognisk objęło hodowle komercyjne, a w nich - ponad milion kur - informuje portal topagar.pl. Choroba zaatakowała też gęsi, indyki i gołębie.


Rzekomy pomór drobiu, czyli choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u drobiu obok ptasiej grypy. W krajach UE znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zwalczania. Stada zakażone wirusem ND zwykle są wybijane (Dyrektywa 92/66 EWG, Ustawa z 11 marca 2004 r.).


Pomór w tym roku od początku stycznia


Ostatnie ognisko ND zlokalizowano w poniedziałek w gminie Międzyrzec Podlaski. Gospodarstwo liczyło 77,5 tys. kur. Wcześniej, 9 stycznia, zachorowały kury w gminie Supraśl. Tym razem nie była to ferma, tylko gospodarstw rolne. Rzekomy pomór drobiu dotknął tam 14 ptaków. Tego samego dnia służby sanitarne poinformowały o kolejnym ognisku, w okolicach Bochni, w woj. małopolskim. Reklama


Wcześniej chorowały kury w gminie Chełmża, w powiecie toruńskim. A jeszcze wcześniej w powiecie przemyskim. Tam pomór zaatakował kury, gęsi i indyki. Najstarsze w tym roku ognisko znaleziono 2 stycznia w gospodarstwie przyzagrodowym, w Małopolsce, gdzie zachorowały również gołębie. Największe szkody pomór wyrządził na Lubelszczyźnie, gdzie dotarł do gospodarstwa utrzymującego 675 tysięcy kur.


Pas ochronny wokół gospodarstw


W związku z chorobą zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ognisk. Procedury obejmują zabicie ptaków i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym. jeżeli zarażonych było ponad 50 zwierząt, trzeba przeprowadzić dezynfekcję. Wokół ognisk, w promieniu 3 i 10 km, ustanawiany jest obszar ochronny.
Chorobę zlokalizowano już w woj. małopolskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i śląskim.
W 2024 roku, w Polsce, liczba ognisk choroby ND u ptaków domowych wyniosła 21, a u trzymywanych w niewoli – 8.
Idź do oryginalnego materiału