Co się dzieje z cenami nawozów azotowych przed sezonem?

3 miesięcy temu

Co się dzieje z cenami nawozów azotowych przed nowym sezonem? Wśród uczestników rynku krąży wiele sprzecznych prognoz analityków, co do kierunku zmian cen. Czy słuszne są przewidywania, iż ceny tych produktów wzrosną w ślad za wzrostem cen gazu ziemnego na rynku? A może nawozy te potanieją?

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na europejskim i polskim rynku nawozów azotowych. Oraz co się dzieje z cenami i dostępnością tych produktów przed nowym sezonem.

Cenowa huśtawka, czyli co się dzieje na rynku nawozów azotowych?

W maju br. ceny nawozów azotowych na rynku europejskim były względnie stabilne. Zaś po zakończeniu wiosennych zamówień, handlowcy i analitycy spodziewali się obniżek i niższych cen nawozów na nowy sezon. Jak podaje Izba Rolnicza Nadrenii-Palatynatu, w maju na rynku niemieckim zaobserwowano spadek cen nawozów azotowych. Jednakże wraz z cenami spadała również sprzedaż pod koniec sezonu wiosennego. Również zainteresowanie zakupem nawozów na nowy sezon było mocno ograniczone. Spodziewano się, iż w czerwcu, w przedsprzedaży nawozów na nowy sezon, nastąpią dalsze przeceny.

Spadające w maju ceny nawozów azotowych wspierał rynek światowy. Bowiem, po początkowym gwałtownym wzroście cen mocznika w pierwszej połowie maja na międzynarodowym rynku, w kolejnych tygodniach ceny mocznika na światowych rynkach znacząco spadły. Na rynku niemieckim ceny mocznika i saletry amonowo-wapniowej (KAS) w maju były stabilne i prognozowano, iż w czerwcu nastąpią dalsze obniżki cen nawozów azotowych. Tymczasem w pierwszej połowie czerwca wyraźnie wzrosły europejskie ceny azotanu amonu i KAS. Według analityków, bezpośrednią przyczyną tych podwyżek był wzrost cen mocznika oraz gazu ziemnego, który podnosi koszty producentów nawozów. Zaś konsekwencją podniesienia cen był spadek sprzedaży praktycznie do zera.

Gwałtowny wzrost światowych cen mocznika w czerwcu 2024

W pierwszej połowie czerwca 2024 r. gwałtownie wzrosły światowe ceny mocznika. Przyczyniły się do tego zakłócenia w dostawach gazu do Egiptu w głównych zakładach produkcji mocznika. A także utrzymująca się niepewność co do tego, ile czasu będzie trwał zastój w produkcji. Reakcją na te problemy w Egipcie było podniesienie cen przez większość producentów mocznika na międzynarodowym rynku.

Jednak po 15 czerwca br. ceny mocznika na rynku światowym zaczęły spadać. w tej chwili ceny tego produktu w portach załadunkowych na Bliskim Wschodzie spadły o około 5 USD/t (do 336 USD/t). Również w Egipcie mocznik potaniał o 5 USD/t i kosztuje aktualnie 350 USD/t. Podobną tendencję zaobserwowano także na rynku niemieckim. Bowiem u wszystkich głównych eksporterów odnotowano najpierw wzrost cen mocznika, wynoszący od 15 do 30 USD/t. A następnie ich spadek.

Aktualne ceny nawozów azotowych w niemieckich portach

W Europie na kształtowanie się cen nawozów azotowych wpłynął znaczący wzrost cen gazu. Jednak o cenach ostatecznie decyduje sytuacja cenowa na światowym rynku nawozów. Tak więc, w ślad za trendami globalnymi, na rynku niemieckim ceny mocznika i saletry amonowej (KAS) w pierwszej połowie czerwca wzrosły. Zaś w drugiej połowie miesiąca ceny spotowe mocznika w niemieckich portach importowych wynoszą 400 euro/t i są o około 20 euro niższe niż na początku czerwca. Z kolei ceny saletry amonowo-wapniowej (KAS) wzrosły, z powodu wzrostu cen gazu. Mianowicie, w portach importowych i punktach sprzedaży hurtowej aktualnie opłata za ten produkt wynosi około 316 euro/t. To o 15 euro więcej niż na początku miesiąca. Zaś nawóz płynny w postaci roztworu azotanu amonu i mocznika (AHL) oferowany jest o 5 euro taniej, tj. po niecałe 290 euro/t.

Co się dzieje z cenami nawozów azotowych przed nowym sezonem?

W Polsce również obserwowaliśmy tendencje cenowe podyktowane notowaniami na globalnym rynku. W maju odnotowano wyraźny spadek cen nawozów azotowych, a następnie, w czerwcu 2024 r., nawozy te podrożały. I jak na razie pozostają na wyższym poziomie. W tabeli zestawiamy średnie ceny zebrane w polskich firmach zajmujących się sprzedażą nawozów przez portal Cenyrolnicze.pl w maju i czerwcu 2024 r.

Tabela. Średnie ceny nawozów azotowych u krajowych dystrybutorów w maju i czerwcu 2024 r. (za: cenyrolnicze.pl)

Nawóz
Cena (zł/t)
8.05.2024
17.05.2024
17.06.2024
Saletra amonowa 1708,33 1675,00 1675,00
Mocznik 1876,25 1836,75 1881,67
Saletrzak 1418,75 1398,75 1428,33
Saletrosan 1658,33 1568,33 1630,00

W lipcu będzie drożej?

Biorąc pod uwagę tendencje na rynku gazu ziemnego w Europie, można obawiać się, iż to nie koniec podwyżek i przed nami dalszy wzrost cen mocznika i innych nawozów azotowych. Bowiem prognozy cen gazu TTF są niepewne i zależą od złożonych czynników geopolitycznych, gospodarczych i środowiskowych. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w firmie Agrochem Puławy wynika, iż w lipcu szykuje się zmiana cen nawozów. Aktualnie bowiem oferta w internetowym sklepie nie jest widoczna, co firma tłumaczy trwającymi w serwisie pracami nad rozwojem oferty. Jak dotąd nie udało się jednak uzyskać wiarygodnych informacji o dostępności nawozów. Czyżby zatem sprawdziły się nasze analizy, sprzeczne z dominującymi na rynku? Dla przypomnienia, jako nieliczni podawaliśmy, iż wszystko wskazuje na to, iż nawozy azotowe podrożeją.

Źródło: agrarheute.de, cenyrolnicze.pl

Idź do oryginalnego materiału