Wybór odpowiedniego kredytu to ważna i odpowiedzialna decyzja. Zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego ważne jest, by podjąć ją świadomie, po odpowiednim przygotowaniu. Pomoże w tym kooperacja z ekspertem kredytowym. Konsultacje z profesjonalistą są bezcenne i pomogą nam ominąć wiele mielizn wymagającego sektora bankowego. Przygotowaliśmy 6 porad na temat tego, co warto wiedzieć o współpracy z ekspertem kredytowym. Poniżej znajdziesz również odpowiedź na pytanie, czym on się zajmuje.

Kim jest ekspert kredytowy?
Ekspert kredytowy (nazywany także pośrednikiem) ma pomóc klientowi w wyborze najlepszej oferty kredytowej. Przechodzi z nim przez cały proces wnioskowania o finansowanie – czy to budowy domu, remontu mieszkania albo jego zakupu. Jego działalność obejmuje:
- Ocenę zdolności kredytowej.
- Porównanie ofert bankowych (w jednolitym formacie).
- Wsparcie w formalnościach i kompletowaniu dokumentów.
- Pomoc w negocjacjach warunków kredytu.
Zawód eksperta kredytowego podlega przepisom i regulacjom – przede wszystkim Ustawie o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ponadto warto pamiętać, iż ekspert może prowadzić niezależną praktykę lub współpracować z konkretną instytucją finansową.
Co istotne, pośrednik kredytowy musi być zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Współpraca z ekspertem kredytowym – 6 porad!
Współpraca z ekspertem kredytowym może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu w procesie podejmowania kredytu oraz jego jakości. Pośrednik zapewni profesjonalną konsultację i pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty. Oto 6 porad, które wskażą, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze eksperta kredytowego:
- Koszty – zacznijmy od najważniejszego punktu:zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami – ekspert kredytowy nie pobiera prowizji od klienta. Osoba ubiegająca się o kredyt nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów z racji jego pomocy. Wynagrodzenie eksperta kredytowego pokrywa w 100% bank. jeżeli więc spotkasz eksperta, który twierdzi inaczej – nie wchodź z nim we współpracę!
- Niezależność – warto podjąć współpracę z ekspertem niepowiązanym z jedną instytucją finansową, np. z jednym konkretnym bankiem. Dzięki temu zyskasz dostęp do większej liczby ofert.
- Doświadczenie – przed nawiązaniem współpracy należy zapoznać się z opiniami klientów eksperta oraz poznać jego historię zawodową.
- Zdolności negocjacyjne – kiedy wybieramy kredyt i szukamy najlepszych warunków, zdolny pośrednik jest na wagę złota! Pomoże w uzyskaniu niższej marży lub wydłużeniu okresu spłaty.
- Komunikatywność – dobry ekspert orientuje się w meandrach świata finansów i sektora bankowego oraz zna warunki kredytu i związane z nim kwestie (oprocentowanie, wymagane dokumenty). Świetny ekspert pomoże nam je zrozumieć!
- Know-how – doświadczony ekspert kredytowy świetnie orientuje się w procedurach bankowych i wie, iż nie na każdy cel kredytu lub nie na każde źródło dochodu bank może przychylnie spojrzeć. Taki ekspert nie będzie tylko „cichym pośrednikiem” w składaniu dokumentów – ale faktycznie doradzi, w jaki sposób klient powinien starać się o kredyt, ile może go uzyskać oraz na co powinien uważać podczas składania wniosku. Pomoże oszczędzić czas, bo wie, czego unikać podczas wnioskowania.
Przed wyborem eksperta warto sprawdzić, czy jest zarejestrowany w KNF oraz czy posiada doświadczenie w pracy z różnymi bankami, a nie tylko jedną instytucją.
Gdzie szukać sprawdzonego eksperta kredytowego?
Jeśli zastanawiasz się nasz kredytem lub chcesz dowiedzieć się więcej o współpracy z ekspertem kredytowym, odwiedź stronę Februs. Znajdziesz tam profesjonalne doradztwo, wsparcie oraz mnóstwo cennych informacji. To wszystko w celu zapewniania komfortu i bezpieczeństwa przy podejmowaniu ważnych decyzji finansowych. Usługi Februs są oczywiście całkowicie bezpłatne dla klienta – Ty nie płacisz żadnej prowizji ekspertowi kredytowemu, całość wynagrodzenia pokrywa bank.