Co z nowym programem mieszkaniowym? Szef MRiT: Jeszcze chwilę zaczekajmy

5 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Propozycja programu wsparcia mieszkalnictwa jest na ostatniej prostej - powiedział w piątek w rozmowie z PAP Biznes szef Ministerstwa Rozwoju i technologii (MRiT), Krzysztof Paszyk. Zaznaczył, iż będzie to całościowe rozwiązanie. Nowy program mieszkaniowy ma zostać zaprezentowany w I kwartale 2025 r. Czego możemy się spodziewać?


Szef ministerstwa rozwoju i technologii przyznał, iż - jego zdaniem - w koalicji rządzącej buduje się zgoda wokół propozycji limitu cenowego mieszkań.


Nowy rządowy program mieszkaniowy


"Ze względu na emocje, jakie sprawa programu wsparcia mieszkalnictwa budzi, nie będę się o cząstkowych elementach wypowiadał. Jesteśmy naprawdę na ostatniej prostej - będzie mówić o całościowym pomyśle, nie będziemy dawać pretekstu tym, którzy chcą siać emocje" - powiedział PAP Biznes w Sejmie Paszyk.


"Myślę, iż tak, jeszcze chwilę zaczekajmy, pokażemy rozwiązanie całościowe. Pierwszy kwartał mamy na to, aby zmierzyć się z problemem definitywnie" - odparł pytany, czy buduje się zgoda w koalicji wokół propozycji limitu cenowego.


Program będzie zawierał m.in. limity cenowe nieruchomości


Pod koniec grudnia Paszyk poinformował PAP, iż nowy rządowy program mieszkaniowy, który ma zostać zaprezentowany w I kwartale przyszłego roku, będzie zawierać instrumenty wykorzystane w programie "Mieszkanie dla Młodych" - m.in. limity cenowe nieruchomości, na zakup których będzie można ubiegać się o pomoc. Reklama
W programie "Mieszkanie dla Młodych", który funkcjonował w latach 2014-2018, cena zakupu metra kwadratowego nie mogła przekraczać określonych limitów obliczanych wg wzoru stanowiącego iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie oraz odpowiedniego współczynnika: 1,1 - dla nowo wybudowanego mieszkania, które jest po raz pierwszy zasiedlane przez nabywcę lub 0,9 w pozostałych przypadkach.


Projekt tzw. kredytu 0 proc. nie wszedł w życie


Przypomnijmy, iż zapowiadany w czasie kampanii wyborczej tzw. kredyt 0 proc. podzielił koalicję rządową i ostatecznie nie wszedł w życie. Po roku deklaracji, konsultacji i publicznych sporów między ministrami, szef resortu rozwoju poinformował, iż program "na Start" nie będzie realizowany.


Podczas grudniowej rozmowy z PAP szef MRiT odniósł się do rezygnacji z realizacji tzw. kredytu 0 proc., znanego pod nazwą "na Start".
"Wielokrotnie mówiłem w ostatnich tygodniach, żebyśmy nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do nazw, a szukali dobrych rozwiązań. Dalej szukamy takich rozwiązań, które będą do przyjęcia w całej koalicji. Jesteśmy coraz bliżsi uzyskania kompromisu" - zapewnił Paszyk. Dodał, iż zaprezentuje elementy programu, kiedy "będzie jasność co do zgodnego akceptowania wszystkich rozwiązań".
Idź do oryginalnego materiału