Co z terminem na sporządzanie planów nawozowych?

6 miesięcy temu

O sporządzanie planów nawozowych w wydłużonym terminie zaapelował do ministerstwa rolnictwa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku środowisk rolniczych?

Sporządzanie planów nawozowych ma na celu takie zarządzanie nawożeniem, by było dostosowane do zasobności gleb w składniki mineralne. Ponadto pozwala na optymalizację nawożenia pod potrzeby roślin uprawnych. Zadania te ułatwiają — analiza gleby i systemy wspomagania decyzji w zakresie nawożenia.

Czy sporządzanie planów nawozowych jest obowiązkowe?

Sporządzanie planów nawozowych wprowadzono od 2023 r. w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. W tym ekoschemacie ujęto praktykę Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia wariant podstawowy oraz wariant z wapnowaniem. Praktyka ma na celu adekwatne zarządzanie nawożeniem, które ma być dostosowane do zasobności gleb w składniki mineralne oraz do potrzeb roślin.

Warto pamiętać, iż rok 2023, który był pierwszym rokiem wdrażania ekoschematów obejmujących praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska. Jednakże by rolnicy mogli się odpowiednio do tego przygotować i przeprowadzić chemiczną analizę gleby, wprowadzono odstępstwo w zakresie terminu jego sporządzania.

Do kiedy należy sporządzić plan nawozowy?

Rolnik sporządzenie planu nawozowego musi wykonać do 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o płatności. Ewentualnie należy go złożyć do dnia 30 września danego roku w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia wniosku. Jednakże w tym drugim przypadku pod warunkiem, iż powierzchni tych nie objęto wcześniej planem sporządzanym w terminie 25 dni.

Jak do propozycji rolników ustosunkował się resort rolnictwa?

Przedstawiciel ministerstwa odniósł się do propozycji KRIR ws. wydłużenia terminu sporządzania planów nawozowych do 15 października lub do 15 listopada. Zaznaczył, iż nie jest możliwe wydłużenie tego terminu. Wynika to z faktu, iż w roku złożenia wniosku ARiMR wypłaca zaliczki od 16 października do końca listopada. Dlatego by ARiMR mogła naliczyć płatności, muszą być dostępne wnioski po przeprowadzonych kontrolach.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, iż analizy chemicznej gleby nie musi wykonać akredytowane laboratorium analityczne. Ponadto wyniki chemicznej analizy gleby są ważne przez cztery lata od dnia jej wykonania.

Jakie konsekwencje niesie niewłaściwe sporządzenie planów nawozowych?

Nowelizacja rozporządzenia ws. ekoschematów z 12 września 2023 r. wprowadza m.in. zmiany w załączniku 6 do przedmiotowego rozporządzenia. Zmiany znacznie złagodziły przepis dotyczący określania poziomów zmniejszeń płatności ekoschematów, które odnoszą się do planów nawozowych. W zależności od rodzaju uchybienia zmniejszenia te mogą wynieść 20%, 30% lub 100%. Wcześniej zmniejszenia te wynosiły 30% i 100%.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału