Przed powstaniem whisky Connemara, z produkcji whisky dymnych słynęła głównie Szkocja. Jednak dzisiaj ta dymna whiskey irlandzka jest jednak jedną z popularniejszych marek z Zielonej Wyspy. Nic zatem dziwnego, iż przyciąga ona wielu miłośników złotego trunku.
Historia marki Connemara
Connemara to marka stworzona w 1995 roku. Choć obecność torfu jest dla Irlandii naturalna, to iralndzka whiskey nie była produkowana z jego udziałem przez co była pierwszą irlandzką whiskey, która powstała w stylu dymnym. Connemara Whiskey powstaje w destylarni Cooley zlokalizowanej na półwyspie Cooley w hrabstwie Louth.
W 1987 roku, ówczesny właściciel – John Teeling – konwertował Cooley z gorzelni ziemniaczanej do destylarni whiskey. W 2014 roku destylarnia Cooley została sprzedana za 95.000.000 $ koncernowi Beam Suntory. Niestety od tego czasu zwiedzanie destylarni nie jest możliwe.
Produkcja irlandzkiej whiskey dymnej
Co ciekawe, w produkcji whiskey Connemara udział brał szkocki gorzelnik, Gordon Mitchell, który później założył destylarnię produkującą whisky Arran. Być może dlatego whiskey ta jest Poziom torfowości, czyli stężenie związków fenolowych, w Connemarze wynosi 13-15 ppm i jest niższy niż na sławnej szkockiej wyspie Islay, gdzie whisky takie jak Laphroaig, Lagavulin czy Ardbeg mają 30-40 ppm fenoli. To whiskey produkowana metodą pure pot still, która jest charakterystyczna dla Irlandii i polega na wykorzystaniu w zacierze zarówno jęczmienia słodowanego jak i niesłodowanego.
Oscar Wilde pisał o regionie Connemara w hrabstwie Galway jako „dzikie piękno”. Co ciekawe, region ten znajduje się na zachodzie Irlandii, czyli po drugiej stronie kraju względem destylarni Cooley na wschodzie Irlandii.
Warto dodać, iż przez wiele lat Connemara była jedyną irlandzką whiskey dymną. Przez ogromną ekspansję gorzelnictwa w Irlandii w tej chwili na rynku dostępne są także inne marki whiskey torfowej jak Pearse Whiskey z dublińskiej Pearse Lyons Distillery, a także whiskey z Waterford Distillery, której jeszcze nie ma na rynku (VII 2020), ale wszyscy na nią czekają ponieważ mistrem destylacji jest tutaj sam Jim McEwan.
Jak smakuje Connemara Whiskey?
Teorie mamy juz za sobą zatem przejdźmy do praktyki. Poniżej moje video z degustacji najsławniejszej dymnej whiskey irlandzkiej.
Connemara leżakowana jest w beczkach po bourbonie i występuje w kilku wersjach:
Connemara powstaje w następujących wersjach:
Original – około 4 lata w beczkach po bourbonie.
12 yo – dwanaście lat w beczkach po bourbonie
Cask Strength – butelkowana w mocy beczki, niefiltrowana i bez dodatku karmelu.
Turf Mór – potężnie torfowa wersja whiskey Connemara z fenolami na poziomie 50ppm