Coraz mniej magazynów w budowie [RAPORT]

8 godzin temu

Poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej mają coraz bardziej ograniczony wybór na polskim rynku. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu – wynika z raportu CBRE za III kwartał 2024 roku.

To najniższy wynik od czterech lat. Poziom pustostanów w stosunku do poprzedniego kwartału spadł przede wszystkim w województwach zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim. Popyt na magazyny w III kwartale br. sięgnął 1,10 mln mkw., a największe umowy podpisano w Wiskitkach, Radomsku i Łodzi.

Ograniczona oferta

– Powierzchni magazynowo-przemysłowej w budowie jest coraz mniej. W realizacji jest aktualnie 1,94 mln mkw. przestrzeni, co oznacza spadek o 2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz spadek o 22 proc., jeżeli weźmiemy pod uwagę taki sam okres rok temu. Prawie połowa powstających obiektów jest budowana spekulacyjnie, a więc bez przeznaczenia dla konkretnego najemcy. To więcej niż jeszcze w połowie roku, ale mniej niż obserwowana przez nas długoterminowa tendencja. W efekcie najemcy, którzy poszukują gotowej powierzchni do wynajęcia, muszą wybierać z coraz bardziej ograniczonej oferty – mówi Michał Śniadała, szef działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

Powierzchnia magazynowa w Polsce zajmuje w tej chwili 33,3 mln mkw. To wzrost o 9,3 proc. w porównaniu do takiego samego okresu rok temu. Największym obiektem oddanym do użytku w ostatnich miesiącach jest P3 Warsaw I Lesznowola, mający 50 tys. mkw.

Firmy szukają magazynów

Od początku tego roku łączny popyt na powierzchnię magazynowo-przemysłową sięgnął 3,8 mln mkw., a więc o zaledwie 17 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Ze względu na brak dużych umów, w III kwartale zapotrzebowanie było o 33 proc. niższe niż w poprzednim i wyniosło 1,10 mln mkw. Największe transakcje, jakie miały miejsce na rynku w tym okresie, to wynajem 63 tys. mkw. w CTR Park Warsaw przez firmę z branży handlu niespożywczego, a także dwie umowy opiewające na 53 i 41 tys. mkw., podpisane przez najemców na obiekty w Radomsku i Łodzi. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, zainteresowanie najemców wynajmem powierzchni magazynowo-przemysłowej rośnie. Popyt napędzają przede wszystkim firmy z sektorów 3PL, produkcyjnego i handlu niespożywczego.

Stopa pustostanów po trzecim kwartale w skali kraju wynosi 8 proc., a więc o 0,3 pp. mniej niż w poprzednim kwartale i o 0,24 proc. więcej niż rok temu. Największe kwartalne spadki zostały odnotowane w województwie zachodniopomorskim (na 2,95 proc.), mazowieckim (na 7,2 proc.) oraz małopolskim (na 3,8 proc.).

Idź do oryginalnego materiału