CPK i Ambasada Finlandii organizują wizytę studyjną dla samorządów z obszaru przyszłego lotniska

4 godzin temu

Z myślą o harmonijnym planowaniu lotniska CPK z poszanowaniem potrzeb otoczenia Centralny Port Komunikacyjny we współpracy z Ambasadą Finlandii w Polsce zorganizował wizytę studyjną na lotnisku Helsinki Vantaa i terenach wokół lotniska. W wyjeździe biorą udział przedstawiciele samorządów, na terenie których powstanie lotnisko CPK, czyli gmin Baranów, Teresin i Wiskitki oraz powiatów grodziskiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego.

Celem wizyty, która odbywa się w dniach 24–26 listopada br., jest zapoznanie się z doświadczeniami i rozwiązaniami zastosowanymi wokół lotniska Helsinki Vantaa w zakresie rozwoju infrastruktury lotniskowej z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, przedsiębiorców i środowiska. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się, jak główny fiński port lotniczy współpracował z lokalnymi samorządami podczas budowy i rozbudowy lotniska.

W przeszłości samorządy zwracały się do nas z prośbą o organizację wizyty studyjnej na europejskim lotnisku, by przyjrzeć się zrealizowanej inwestycji i jej oddziaływaniu na otoczenie. Vantaa może być dobrym przykładem współpracy na linii lotnisko–otoczenie, dlatego postanowiliśmy zaprosić samorządy z otoczenia inwestycji CPK na wizytę studyjną, by czerpać z tych doświadczeń – mówi dr Filip Czernicki, Prezes Zarządu CPK, który przewodzi delegacji

Dwudniowy program wizyty obejmuje m.in. spotkania z władzami lotniska oraz samorządem miasta Vantaa, a także prezentację zarządcy transportu publicznego na temat wpływu rozwoju lotniska na transport lokalny miasta. Nie brakuje również prezentacji rozwiązań urbanistycznych i planistycznych w zakresie kształtowania przestrzeni wokół lotniska.

W trakcie spotkania z samorządem Vantaa, zaplanowanego na drugi dzień wizyty, zaprezentowany zostanie projekt Aviapolis – innowacyjnego obszaru rozwoju wokół lotniska, uwzględniającego potrzeby różnych grup społecznych i gospodarczych. Uczestnicy odwiedzą również osiedla mieszkaniowe, lokalne centra oraz strefy aktywności gospodarczej, aby zapoznać się z możliwościami efektywnego łączenia funkcji lotniska węzłowego z rozwojem otoczenia.

Chcemy budować lotnisko w harmonijny sposób z poszanowaniem potrzeb samorządów w zakresie rozwoju otoczenia nowego lotniska. Dzięki bezpośredniemu dialogowi i wymianie doświadczeń, takich jak te, zdobyte podczas wizyty studyjnej, możliwe będzie wypracowanie rozwiązań, które przyniosą korzyści zarówno inwestycji, jak i jej otoczeniu – podkreśla dr Filip Czernicki

Do udziału w wizycie zaproszono po dwóch przedstawicieli z każdej z trzech gmin, na terenie których powstanie lotnisko CPK oraz odpowiadających im trzech powiatów. W organizację wizyty aktywnie włączyła się Ambasada Finlandii w Polsce i fińska rządowa agenda wspierająca współpracę zagraniczną Business Finland.

Idź do oryginalnego materiału