Nabór na dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zakończył się 14 sierpnia br. Jednak ze względu na trwające żniwa i ogrom obowiązków nie wszyscy rolnicy mieli możliwość złożenia wniosków. Czy zostanie uruchomiony dodatkowy termin?
Nabór na dopłaty do materiału siewnego może zostać przywrócony. Interweniował bowiem w tej sprawie zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jakie zatem są oczekiwania rolników?
Nabór na dopłaty do materiału siewnego — przywrócenie i przesunięcie terminu
Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa o podjęcie działań, które przywrócą termin naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Pomoc ta jest wsparciem dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami spowodowanymi wojną na Ukrainie. Dlatego w piśmie z 16 sierpnia br. zwrócono się z prośbą o przywrócenie i przesunięcie terminu naboru wniosków do 31 sierpnia 2023 r.
Wg KRIR: Niefortunny termin naboru ograniczył liczbę złożonych wniosków
Nabór na dopłaty do materiału siewnego prowadzony był do 14 sierpnia br. Jednak decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu tzw. pomocy wojennej polskim rolnikom zapadła dopiero pod koniec lipca. Producenci mieli więc kilka czasu w złożenie odpowiednich dokumentów. Tym bardziej, iż realizowane są również żniwa i obowiązki związane z pracami obciążają rolników. Dlatego termin zakończenia przyjmowania wniosków wyznaczony na 14 sierpnia br. był wg nich niefortunny. Bowiem część producentów nie zdążyła złożyć wniosków. Jak wynika jednak ze wstępnych statystyk ARiMR, wnioski złożyło blisko 49 tys. rolników (nie jest to jeszcze ostateczna liczba).
W związku z powyższym zwrócono się z prośbą o przywrócenie i przesunięcie terminu naboru wniosków na dzień 31 sierpnia 2023 r., co pozwoliłoby rolnikom w pełni skorzystać z tej formy wsparcia — czytamy w informacji KRIR.
Zasady skorzystania z dopłat
Mimo iż nabór na dopłaty do materiału siewnego został zakończony, warto przypomnieć jego zasady. Kto mógł zatem skorzystać ze wsparcia?
Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej skorzystał rolnik, który m.in.:
- między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany określonych gatunków roślin uprawnych, w tym:
- zbóż: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- strączkowych: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniaków.
- złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
- nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego albo wycofa złożony wniosek.
Zakup potwierdzony być musi fakturą VAT lub jej duplikatem. Na dokumencie widnieć musi natomiast:
- data sprzedaży lub wydania z magazynu,
- nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej,
- kategoria lub stopień kwalifikacji,
- numer partii.
Stawki dopłat
Nabór na dopłaty do materiału siewnego obejmował następujące stawki:
- 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
- 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
- 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
- 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
Proponowana w tej chwili wysokość pomocy wynosząca 200 zł/ha może skutkować sytuacją, w której niektórzy rolnicy zdecydują się na wycofanie wcześniej złożonych wniosków, w których przewidywana pomoc wynosiła jedynie 70 złotych za hektar – podkreśla KRIR.
Źródła: KRIR, ARiMR