Czy inwestować w fotowoltaikę w 2024?

8 miesięcy temu

Fotowoltaika, która przez ostatnie trzy lata odnotowała niebywały rozwój w Polsce i całej Unii Europejskiej, może zwolnić. Zdaniem Solar Power Europe, branżowej organizacji zajmującej się analizą tego sektora, rok 2024 przyniesie wyhamowanie tego dynamicznego wzrostu. Zatem, czy inwestować w fotowoltaikę w tym roku?

Portal Samorządowy szuka odpowiedzi na to pytanie czy inwestować w fotowoltaikę w 2024 r. Jednocześnie tłumaczy, co stoi za spowolnieniem rozwoju tej części OZE oraz jakie może mieć ono konsekwencje.

Fotowoltaika w Europie: boom… już był

Według raportu Solar Power Europe moc instalacji fotowoltaicznych wzrosła w latach 2021–2023 kolejno o imponujące 41%, 42%, i prognozowane 40%. Prognozy na rok 2024 nie są już tak optymistyczne. Przewiduje się, iż wzrost zainstalowanych mocy fotowoltaicznych wyniesie jedynie 11%. Podczas gdy w ciągu kolejnych trzech lat utrzyma się w przedziale od 11 do 19 procent.

Polskie wyzwania w rozwoju fotowoltaiki

W Polsce istnieje kilka czynników hamujących rozwój fotowoltaiki, zwłaszcza w 2024 r. Malejące ceny energii elektrycznej sprawiają, iż inwestycje w fotowoltaikę nie są już tak atrakcyjne. Dodatkowo zmiana sposobu rozliczania instalacji fotowoltaicznych z net-meteringu na mniej korzystny net-billing powoduje, iż spada opłacalność mikroinstalacji. Natomiast rośnie większych instalacji, w tym farm fotowoltaicznych.

Polska boryka się także z problemami infrastrukturalnymi związanymi z przyłączaniem nowych instalacji i farm fotowoltaicznych do sieci. Mianowicie infrastruktura energetyczna nie jest dostosowana do szybkiego rozwoju energetyki odnawialnej. W efekcie staje się hamulcem dla całej branży.

Cena paneli fotowoltaicznych: będą tanieć czy drożeć?

Portal samorządowy za analitykami rynku nie daje na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Bo z jednej strony światowa produkcja paneli fotowoltaicznych przewyższa w tej chwili popyt, co skutkuje nadprodukcją. Jak podaje Solar Power Europe, ceny paneli spadły w ostatnim kwartale roku do rekordowo niskiego poziomu. Z drugiej strony Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem ceł importowych na panele z Chin. Oczywiście to skutkowałoby wzrostem ich cen. Branża w Europie by się załamała, co… spowodowałoby ponowny spadek cen.

Czy zatem inwestować w fotowoltaikę w 2024?

Wygląda na to, iż tak. Według przewidywań analityków rynku panele będą przez cały czas tanieć lub przynajmniej nie będą drożeć.

Poza tym nowy rząd obiecał posiadaczom instalacji fotowoltaicznych korzystniejsze sposoby rozliczania za prąd. Ponadto kontynuację programu Mój Prąd czy kredyty zero procent na termomodernizację, fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Znalazło się to w każdym razie w 100 konkretach na 100 pierwszych dni. Wprawdzie programu wyborczego KO, ale obiecane? Obiecane. Umowa koalicyjna w temacie fotowoltaiki już tak obfita w konkrety nie była…

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału