Czy czeka nas podwyżka cen nawozów azotowych? Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż w ostatnim czasie wzrosły ceny głównego surowca do ich wytwarzania.
Prawdopodobnie podwyżka cen nawozów azotowych będzie nieunikniona. Może więc warto rozważyć zakup tych produktów w najbliższym czasie?
Rosną ceny surowca do produkcji amoniaku
Na rynku europejskim oraz w Polsce w marcu br. podrożały ceny gazu ziemnego. Surowiec ten jest droższy niż jeszcze w lutym. Po miesiącach stałego spadku, ceny gazu pod koniec lutego i na początku marca zaczęły rosnąć. Być może nie jest to nagły ani wyraźny wzrost, ale może świadczyć o zakończeniu tendencji spadkowej. Jak widać na przedstawionym wykresie, w poprzednim miesiącu ceny gazu osiągnęły najniższą wartość 19 i 23 lutego. Jednak od 23 lutego br. notowania tego surowca pozostają w trendzie wzrostowym.
Wykres. Ceny gazu ziemnego w okresie od 6.02 do 8.03.2024 r.
fot. zrzut ekranu/bankier.pl
Koniec spadku cen nawozów azotowych?
Według ekspertów rynkowych, ceny nawozów azotowych już od kilku miesięcy pozostają w tendencji spadkowej. Jednak na polskim rynku obniżki cen wyraźnie dały się odczuć dopiero w lutym 2024 r. Od lutego bowiem nawozy azotowe można kupić w korzystniejszych cenach. Lepsza jest również ich dostępność, zarówno jeżeli chodzi o wyroby krajowego producenta, jak i produkty z importu. Wzrastające ceny gazu mogą jednak wpłynąć na zakończenie tendencji spadkowej cen nawozów azotowych. Możliwe więc, iż taniej już nie będzie.
Ile aktualnie kosztują te produkty? W pierwszej dekadzie marca br. w firmowym sklepie Agrochem Puławy ceny saletry amonowej z puławskiej fabryki (Pulan 34,4% N, Pulan Macro 32% N) wynoszą 1091,88 zł/600 kg. Zaś kędzierzyńska saletra (Zaksan 33,5) kosztuje 926,10 zł/500 kg. Z kolei ceny mocznika (Pulrea Mocznik) wynoszą 54,14 zł/25 kg, a mocznika z inhibitorem ureazy (Pulrea + INu) — 1066,50 zł/500 kg. Ceny innych nawozów azotowych obowiązujące w sklepie Agrochem Puławy na dzień 8 marca 2024 r. znajdziesz tutaj.
Czy będzie podwyżka cen nawozów azotowych w marcu?
Jedną z najważniejszych przyczyn kształtowania się dotychczasowej tendencji spadkowej cen nawozów azotowych były obniżające się ceny gazu ziemnego. Ten surowiec ma bowiem największy udział w kosztach produkcji amoniaku. Jednak jeżeli gaz podrożeje, podwyżki cen nawozów azotowych wydają się nieuniknione. A nawet, jeżeli nawozy nie podrożeją, może zostać zahamowany spadek ich cen i to pomimo ograniczonego popytu.
Wprawdzie w pierwszej dekadzie marca 2024 r. ceny nawozów azotowych u autoryzowanego przedstawiciela Grupy Azoty, w firmie Agrochem Puławy, pozostawały na poziomie z lutego br. Jednak może to się zmienić. Śledzimy cenniki i będziemy informować na bieżąco, jeżeli nastąpi podwyżka cen nawozów azotowych.
Źródło: gfactueel, bankier