Czy porozumienie zbożowe zostanie wznowione?

1 rok temu

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w poniedziałek po spotkaniu z Władimirem Putinem w Soczi, iż są pewne nadzieje na wznowienie umowy dotyczącej handlu zbożem. Porozumienie zbożowe umożliwiało bezpieczny eksport produktów rolnych z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Przestało obowiązywać w lipcu tego roku.

Po rozmowach w Soczi turecki lider, Recep Erdogan, ogłosił, iż Ankara wspólnie z ONZ przygotuje nowy zestaw propozycji dla Putina. Wszystko w celu odnowienia umowy dotyczącej eksportu zbóż z Ukrainy. Na ile będzie to przełomem, nie wiadomo, bo konkretów na razie brak.

Porozumienie zbożowe tematem trzygodzinnych rozmów

Rozmowy w Soczi między prezydentem Turcji, Recepem Erdoganem a prezydentem Rosji, Władimirem Putinem trwały trzy godziny, jak informuje rosyjska agencja TASS. Rzecznik Putina określił pierwszą część rozmów, która miała miejsce w poszerzonym formacie, jako „konstruktywną”. Następnie przywódcy Rosji i Turcji kontynuowali rozmowy w cztery oczy.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Erdogan podkreślił, iż są pewne nadzieje na wznowienie porozumienia zbożowego.

Uważamy, iż inicjatywę należy kontynuować, usuwając jej bieżące niedociągnięcia. W tym duchu, przy wsparciu ONZ, przygotowaliśmy nowy zestaw sugestii — powiedział Erdogan.

Dodał przy tym, iż Ukraina powinna być bardziej elastyczna w swoim podejściu do negocjacji z Rosją w tej sprawie.

Z kolei Putin stwierdził, iż wznowienie umowy zbożowej będzie możliwe, jeżeli wszystkie inne ustalenia dotyczące rosyjskiego eksportu zostaną spełnione. Prezydent Rosji zaznaczył, iż Zachód przez cały czas ogranicza rosyjski eksport produktów rolnych i amoniaku. Tradycyjnie domagał się również zniesienia sankcji i innych ograniczeń.

Nie „porozumienie zbożowe” a „darmowe zboże z Rosji”?

Podczas spotkania Putin zaproponował również „alternatywę” dla umowy zbożowej. Rosja miałaby dostarczyć krajom afrykańskim 1 mln ton zboża przez Turcję, przy wsparciu finansowym Kataru. Moskwa planuje podpisać umowy w tej sprawie z sześcioma krajami afrykańskimi, które otrzymają „darmowe zboże”.

Erdogan jednak wyraźnie odpowiedział, iż jest przeciwny „alternatywnym propozycjom” wobec umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Teraz rozmowy turecko-ukraińskie?

Po zakończeniu spotkania Putina z Erdoganem minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, wyraził nadzieję na rozmowę między tureckim przywódcą a ukraińskim prezydentem.

W stosunkach między prezydentem Zełenskim a prezydentem Erdoganem istnieje zaufanie — oznajmił Kułeba w Kijowie.

Przypomnijmy, iż porozumienie zbożowe, zawarte przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ, obowiązywało od lipca 2022 do lipca 2023 roku. Moskwa nie przedłużyła swojego udziału w tej inicjatywie. Rozmowy Erdogana z Putinem w Soczi są pierwszą próbą odnowienia tej umowy.

Źródła: Business Insider, Ukragroconsult

Idź do oryginalnego materiału