Czyszczenie opryskiwacza przed sezonem

7 miesięcy temu

Czyszczenie opryskiwacza to pierwsza czynność, którą należy wykonać, przygotowując tę maszynę do zabiegów. Odpowiednio przygotowany opryskiwacz będzie gwarantował bezpieczną i wydajną pracę.

Opryskiwacze wykorzystywane do ochrony roślin wymagają regularnego czyszczenia. Należy je odpowiedniego przygotować do postoju w okresie zimowym. Natomiast przed rozpoczęciem sezonu ochrony również wymagają gruntownego czyszczenia.

Czyszczenie opryskiwacza po zimie

Opryskiwacz profesjonalnie przygotowany do zimowania powinien zostać odwodniony lub napełniony płynem niezamarzającym na bazie glikolu. Przed sezonem należy go usunąć. W tym celu należy napełnić zbiornik opryskiwacza wodą do poziomu około 30%. I włączyć mieszadło. W ten sposób oczyścimy zbiornik, rury, oraz pompę.

Niezwykle istotne jest usunięcie płynu niezamarzającego z dysz opryskiwacza. Do tego celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Woda pod ciśnieniem skutecznie usunie wszelkie niepożądane pozostałości. Myjkę ciśnieniową należy wykorzystać także do czyszczenia belki opryskiwacza. W ten sam sposób można umyć cały opryskiwacz. Czysta powierzchnia maszyny pozwala również zauważyć wszelkie niewielkie uszkodzenia lub ubytki powierzchni lakierniczej. Ubytki warto uzupełnić przed rozpoczęciem prac.

Mycie zanieczyszczonego opryskiwacza

Nieco więcej zachodu wymaga czyszczenie opryskiwacza, który nie był gruntownie umyty po zakończeniu sezonu. Procedura jest bowiem podobna, ale wymaga gruntownego umycia i oczyszczenia zbiornika. W jego wnętrzu mogą się bowiem znajdować zaschnięte resztki po wcześniej stosowanych środkach. Zmieszane z nowo wlanym roztworem mogą spowodować straty. Po pierwsze powstanie mieszanka, która może zniszczyć uprawy, po drugie istnieje ryzyko uszkodzenia maszyny. Nie do końca rozpuszczone resztki mogą zanieczyścić filtry i dysze. A to skutkuje ich uszkodzeniem, a także nierówną aplikacją środków ochrony roślin.

Do mycia tak zanieczyszczonego opryskiwacza warto wykorzystać specjalne środki myjące. Są biodegradowalne i zabezpieczają wewnętrzne części opryskiwacza przed korozją.

Czyszczenie opryskiwacza — ochrona osobista

Podczas stosowania środków ochrony rośliny, ale także czyszcząc opryskiwacz, sprzątając, zawsze pamiętaj o ochronie indywidualnej. Gumowe rękawiczki, również gumowy fartuch oraz maska ​​FFP2 to podstawowe środki ochrony. Certyfikowane maski lub półmaski filtrujące klasy FFP2 chronią drogi oddechowe przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń.

Należy pamiętać także o ochronie wzroku. Przydatna będzie przyłbica zakrywająca całą twarz lub okulary ochronne. Wspomniane środki mogą nie zapewniać 100% ochrony. Minimalizują jednak możliwość kontaktu z aerosolami lub oparami środków ochrony roślin. Tym samym unikniemy ich negatywnego wpływ na nasze zdrowie.

Ochrona wód podczas czyszczenia opryskiwacza

Warto zwrócić uwagę, w jakim miejscu czyścimy opryskiwacz. Najlepiej, aby było to specjalnie przygotowane do tego celu stanowisko. Czynność ta nie powinna bowiem powodować ryzyka skażenia otoczenia. Dotyczy to zarówno wód powierzchniowych i podziemnych, ale także gruntu. Dlatego miejsce mycia i płukania opryskiwacza musi być oddalone przynajmniej 20 m od wód powierzchniowych. Pozostałości po czyszczeniu nie powinny też trafiać do kanalizacji. Podczas płukania opryskiwacza w terenie pozostałości po środkach ochrony trafiają do gleby i ulegają rozkładowi.

Idź do oryginalnego materiału