Jak wynika z październikowego wydania Biuletynu MARS – jednostki KE monitorującej uprawy w Europie, intensywne opady deszczu negatywnie wpłynęły na dojrzewanie i zbiory upraw letnich, a także na siew zbóż ozimych.
Prognozy plonów kluczowych upraw letnich skorygowane ponownie w dół
Prognozy plonów kukurydzy na ziarno, słonecznika i soi zostały skorygowane w dół na poziomie UE, głównie z powodu pogorszenia perspektyw upraw letnich w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, w Chorwacji i we Włoszech. Prognozy plonów innych upraw letnich zostały utrzymane lub nieznacznie skorygowane w górę na poziomie UE.
Prognozy plonów średnich (tabela)
W północnych i środkowych Włoszech uprawy letnie (szczególnie kukurydza na ziarno i soja) zostały negatywnie dotknięte przez nadmiernie wilgotne warunki podczas dojrzewania i zbiorów, co zmniejszyło dotychczasowe pozytywne oczekiwania dotyczące plonów na poziomie kraju. W Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i w Chorwacji intensywne deszcze pod koniec sezonu od połowy września przyczyniły się do pogorszenia oczekiwań dotyczących plonów (szczególnie słoneczników i kukurydzy na ziarno), które były już niskie z powodu poprzednich bardzo gorących i suchych warunków.
Średnie plony kukurydzy (mapa UE)
Średnie plony słonecznika (mapa UE)
Nadmiernie wilgotne warunki budziły również obawy dotyczące jakości ziarna i siewu roślin ozimych
Nadmiernie wilgotne warunki – często związane z ulewnymi deszczami – obserwowano również w wielu innych częściach Europy Środkowej i Zachodniej. Opady deszczu nie tylko opóźniły zbiory upraw letnich, ale także wzbudziły obawy dotyczące jakości ziarna i utrudniły siew zbóż ozimych.
Źródło: KE