Dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia w 2025. Ile wynosi? Dla kogo pieniądze?

2 dni temu
Emeryci i renciście mogą otrzymać z ZUS-u dodatkowe pieniądze do emerytury. Chodzi o dodatek pielęgnacyjny, który jest waloryzowany. Ile wynosi o 2025 roku? Wyjaśniamy, kto może otrzymać środki.
Wielu emerytów i rencistów może łatwo podreperować swój miesięczny budżet. Niektórzy seniorzy mogą być uprawnieni do różnych dodatków w ramach świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jedną z możliwości jest otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego. Komu przysługuje? Jaka jest kwota?


REKLAMA


Zobacz wideo Pokolenie singli. Co to będzie z miłością [Co to będzie odc. 53]


Dodatek pielęgnacyjny 2025 - ile wynosi i komu przysługuje?
Od 1 marca 2025 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 348,227 złotych. Z kolei dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji to kwota 522,33 złote. Warto wiedzieć, iż kwota podlega podwyższeniu przy waloryzacji. Po tegorocznej waloryzacji ten dodatek dla seniorów wzrósł o 18,15 złotych. Należy także wspomnieć, iż dodatek nie jest opodatkowany i nie podlega egzekucji komorniczej.


Dodatek pielęgnacyjny przysługuje emerytom, którzy:


ukończyli 75 lat,
nie ukończyli 75 lat, ale są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji.


ZUS nie przyznaje dodatku pielęgnacyjnego emerytom, którzy przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w czasie miesiąca. Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również rencistom po 75. roku życia, którzy pobierają rolnicze świadczenia rentowe i przez cały czas prowadzą działalność rolniczą.
Jak otrzymać dodatek pielęgnacyjny do emerytury? Czy trzeba złożyć wniosek?
Osoby po ukończeniu 75 lat dodatek pielęgnacyjny otrzymują automatycznie razem z emeryturą lub rentą od miesiąca następującego po miesiącu, kiedy senior ukończył 75 lat. Nie muszą więc składać zaświadczenia o stanie swojego zdrowia. Osoby poniżej 75. roku życia muszą złożyć specjalny wniosek, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. To zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia, które wypełnia lekarz. Później lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić, iż osoba jest całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.


Należy pamiętać, iż o ile otrzymujemy prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u, to nie przysługuje nam jednocześnie prawo do zasiłku pielęgnacyjnego od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. jeżeli jest się uprawnionym do zasiłku pielęgnacyjnego, a ZUS również przyznaje taki dodatek, to należy niezwłocznie powiadomić o tym adekwatny organ.
Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny jednocześnie?
Zasiłek pielęgnacyjny to dodatek, który ma częściowo pokryć wydatki związane z zapewnieniem opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Okazuje się jednak, iż nie można jednocześnie pobierać dodatku pielęgnacyjnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego. jeżeli osoba uprawniona otrzymuje dodatek i zasiłek, to ZUS odpowiednio skoryguje wypłaty środków.
Idź do oryginalnego materiału