Dopłaty do produkcji żywności wysokiej jakości. Stawki

7 miesięcy temu

Dopłaty do produkcji wysokiej jakości żywności stanowią dużą pomoc dla producentów. w tej chwili trwa nabór wniosków na działania, które mają pomóc w promocji takich wyrobów wśród konsumentów. Na jakich warunkach można uzyskać wsparcie i na jakiej wysokości środki można liczyć?

Dopłaty do produkcji żywności wytwarzanej w systemach jakości to sposób wsparcia dla rodzimych jej wytwórców.

Systemy jakości produkcji żywności

W Polsce funkcjonuje kilka z systemów produkcji żywności wysokiej jakości. Są to zarówno te stworzone na poziomie unijnym, jak i krajowe. Między innymi zaliczają się do nich:

  • Chroniona Nazwa Pochodzenia,
  • rolnictwo ekologiczne,
  • „Jakość Tradycja”,
  • Integrowana Produkcja.

Ponadto w kraju funkcjonują systemy jakości żywności obejmujące produkty mięsne takie jak Quality Meat Program (QMP) i Pork Quality System (PQS).

Dopłaty do promocji w łańcuchu produkcji żywności

Ważnym elementem w łańcuchu produkcji żywności jest jej odpowiednia promocja, która ma pomóc w rozpoznawalności produktów. Ponadto konieczne jest wskazanie konsumentom zalet oferowanych wyrobów, by mogli po nie sięgnąć z pełną świadomością i ponownie do niej wrócić. w tej chwili można dostać dopłaty do produkcji żywności a konkretnie do działań promocyjnych. Ze środków tych można skorzystać na działania informacyjne i marketingowe dotyczące takiej żywności. Wsparcie obejmuje takie działania jak:

  • reklama w internecie, telewizji, radiu lub prasie;
  • pokrycie części kosztów promocji w punktach sprzedaży;
  • przygotowania stoisk i materiałów reklamowych;
  • udział w pokazach, wystawach lub targach;
  • organizacja szkoleń i konferencji;
  • najmu powierzchni reklamowej.

Ponadto pozyskane wsparcie można przeznaczyć na założenie strony internetowej czy jej administrowanie. Dzięki promocji w Internecie producentom łatwiej będzie dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców.

Do kogo skierowano dopłaty do produkcji żywności?

Ze wsparcia na promocję wysokiej jakości żywności mogą skorzystać przede wszystkim grupy jej producentów, którzy są zrzeszeni w różnych formach. Mogą to być: kółka rolnicze, organizacje producentów, spółdzielnie, konsorcja lub spółki cywilne.

Dopłaty do produkcji żywności — stawki

Pomoc można dostać na działania, w których przypadku wysokość kosztów kwalifikowalnych jest nie wyższa niż 2,5 mln zł. Wsparcie ma charakter refundacji kwoty sięgającej 70 proc. kosztów kwalifikowanych związanych bezpośrednio z realizacją operacji. W związku z tym maksymalna kwota wsparcia na jedną operację wynosi nie więcej niż 1 750 000 zł.

Wsparcie odbywa się w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Dopłaty do produkcji żywności — jak i do kiedy złożyć wniosek?

Obecny nabór wniosków zaczął się 19 stycznia 2024 r. i potrwa do 18 marca 2024 r.

Wniosek wraz z załącznikami należy składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Jednak już na tym etapie można starać się o zaliczkę, której wysokość może wynieść choćby 50 procent. Ponadto od osób, które składają wnioski, nie wymaga się gwarancji bankowych a jedynie zabezpieczenia w formie weksla in blanco.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału