Na giełdach w Paryżu i Chicago drożeją zboża i oleiste. Wzrosty są kontynuowane również w tym tygodniu. Jest to głównie efektem dalszego obniżania rosyjskich prognoz produkcji pszenicy.
Po nerwowych i jak choćby pisaliśmy, zaskakujących ruchach cen wciąż drożeją zboża i oleiste. Zarówno na terminowej giełdzie Euronext Paryż, jak i giełdzie w Chicago. Jak wyglądały notowania i czym są spowodowane?
Na giełdach drożeją zboża
Ceny pszenicy CBoT (Cicago) w maju 2024 wykres
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBoT) od piątku 17 maja do wtorku 21 maja skoczyły gwałtownie w górę. Wzrosły o 37,5 centów amerykańskich za buszel. Kontrakt na lipiec zakończył się na poziomie 688,75 centów za buszel — to wzrost o 5,8%.
Ceny pszenicy MATIF (Paryż) w maju 2024 wykres
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Także na giełdzie w Paryżu cena pszenicy również wzrosła w weekend. Konkretnie to o 10 euro za tonę. Skok z 246,75 na 256,5 euro za tonę, wynoszący 4,2%, jest tutaj nieco mniejszy. We wtorek 21 maja ceny kontraktu na wrzesień wahały się między 254,75 a 259 euro za tonę, by ostatecznie zakończyć dzień ceną 257 euro za tonę. Kontrakt na grudzień kosztował we wtorek między 260,25 a 264 euro za tonę, na zamknięciu 262,25 euro za tonę.
Rosyjskie prognozy zbiorów zbóż w dół
Czynnikiem napędzającym giełdowe wzrosty cen pszenicy są przez cały czas złe perspektywy dla rosyjskich zbiorów zboża. Po późnych przymrozkach i uszkodzeniach zbiorów rosyjscy analitycy rynku rolnego z firmy IKAR obniżają swoją prognozę zbiorów pszenicy o 2,5 mln ton. Teraz przewidują, iż zbiory w Rosji wyniosą tylko 83,5 mln ton pszenicy. Także analitycy prognozują, iż eksport będzie mniejszy. Zamiast oczekiwanych 47 mln ton, Rosja prawdopodobnie wyeksportuje tylko 45 mln ton pszenicy.
Analitycy IKARA redukują prognozy nie tylko dla pszenicy, ale całościowo dla rynku zbóż w Rosji. Zamiast jak ostatnio podawano, 135 mln ton, teraz prawdopodobnie Rosjanie zbiorą tylko 132 mln ton zbóż.
Ceny pszenicy ciągną kukurydzę
Złe perspektywy zbiorów pszenicy wspierają rynek zbóż — ceny pszenicy pociągają za sobą kukurydzę. Lipcowa kukurydza wzrosła na giełdzie CBoT w weekend o 8 centów amerykańskich za buszel i zakończyła poniedziałek 20 maja na poziomie 460,5 centów za buszel.
Ceny rzepaku MATIF (Paryż) w maju 2024 wykres
fot. zrzut ekranu/kaack-terminhandel
Na giełdzie w Paryżu czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył poniedziałek na poziomie 224,25 euro za tonę. We wtorek cena tego kontraktu trochę spadła — do 221,75 euro za tonę na zamknięciu.
Wzrosty cen kukurydzy hamują po dobrych prognozach jej zbiorów — zarówno w USA, jak i we Francji.
Oleiste też w górę
Na giełdzie w Paryżu w poniedziałek rzepak w kontrakcie na sierpień kosztował na zamknięciu 485 euro za tonę, co oznacza weekendowy wzrost o 1,31 procent. We wtorek jego cena jednak spadła do 479,25 euro za tonę.
Źródło: e-WGT, agrarheute, KAACK