Dyrektywa budynkowa — czyli nowe obowiązki właścicieli domów

7 miesięcy temu

Dyrektywa budynkowa, nad jaką realizowane są prace, przewiduje szereg zmian, które wpłyną na późniejsze użytkowanie budynków. Na czym będą one polegały?

Dyrektywa budynkowa to skrócona nazwa unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (tzw. dyrektywa EPBD). Przewiduje ona nie tylko wprowadzenie tzw. paszportów budynkowych, ale także to, czym w przyszłości będziemy mogli ogrzewać swoje budynki. Władzie UE uzgodniły już finalną formę projektu nowelizacji unijnej dyrektywy budynkowej, który ma być przyjęty w marcu.

Jakie zmiany przewiduje dyrektywa budynkowa?

Projekt zakłada, iż wszystkie budynki w UE mają być docelowo bezemisyjne. Oznacza to, iż w czasie ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej nie będą przyczyniać się do emisji dwutlenku węgla. Skutkiem tego będzie m.in. zakaz montowania w budynkach pieców na paliwa kopalne, obejmujący też gaz ziemny. Zakaz najpierw obejmie nowe, a następnie pozostałe obiekty.

Kolejną istotną zmianą będzie wprowadzenie w najbliższych latach obowiązku montowania fotowoltaiki na nowych budynkach. Jednakże obowiązek ten nie obejmie tych obiektów, w przypadku których jej montaż nie będzie opłacalny i wykonalny ze względów technicznych. Jest to wniosek polskiego rządu.

Kolejnym ważnym punktem będzie obowiązkowa termomodernizacja budynków o najgorszych parametrach energetycznych, czyli najmniej szczelnych termicznie.

Klasy energetyczne budynków

Ponadto nowelizacja przepisów dyrektywy wprowadzi jednolity system świadectw charakterystyki energetycznej budynków, ich klasy efektywności energetycznej oraz tzw. paszporty budynkowe.

Klasy efektywności energetycznej od A do G dostaną budynki na analogicznej zasadzie jak w tej chwili w przypadku sprzętu AGD. W Polsce najgorsza klasa G może objąć choćby 15% wszystkich w tej chwili istniejących budynków.

Paszporty budynków — na razie dobrowolne

Z kolei paszporty budynków będą dotyczyły możliwości renowacji, wskazując na obecny i możliwy do osiągnięcia po modernizacji stan techniczny budynku. Mają one stanowić plan działania związany z gruntowną renowacją konkretnego budynku w celu znacznej poprawy jego charakterystyki energetycznej. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii paszporty mają być dobrowolne. Jednakże w przepisach zastrzeżono, iż państwo członkowskie UE może postanowić inaczej.
W związku z tym polskie władze sprzeciwiały się ich wprowadzeniu, ponieważ są „zbliżone swoją treścią do świadectwa charakterystyki energetycznej i audytu energetycznego budynku”. Dlatego ich wprowadzenie spowodowałoby niepotrzebne zamieszanie w istniejących dokumentach.

Reasumując, dyrektywa budynkowa może jednak wprowadzić obowiązek posiadania paszportów budynkowych. Jednakże od decyzji rządu każdego z unijnych państw będzie zależało, czy tak się stanie.

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału