Dzierżawa państwowych gruntów przez rolników zamiast sprzedaży

2 miesięcy temu

Dzierżawa państwowych gruntów rolnych zamiast ich sprzedaży ma pomóc w ich ochronie przed przejęciami. Takiego zdania jest minister rolnictwa Czesław Siekierski. Co było przyczyną takiej opinii?

Dzierżawa państwowych gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na dotychczasowych warunkach ogranicza możliwości rozwoju podmiotów na nich gospodarujących. Ponadto dużym problemem są dla ich przepisy o obowiązkowym wyłączeniu z dzierżawy co najmniej 30% areału gruntów, na które kończy się umowa dzierżawy. W związku z tym przedstawiciele spółek dzierżawiących grunty spotkali się z ministrem rolnictwa oraz kierownictwem KOWR.

Dzierżawa państwowych gruntów – jakie postulaty spółek?

W świetle obecnych przepisów, dzierżawcy gruntów z ZWRSP, którym kończy się umowa muszą wyłączyć z dzierżawy 30% użytkowanych gruntów i dokonać ich zwrotu. Grunty te miałaby być dzierżawione rolnikom indywidualnym, co pomogłoby wzmocnić pozycję gospodarstw rodzinnych. Jednakże, jak poinformował jeden z uczestników spotkania, dyrektorzy oddziałów terenowych KORW nierzadko podejmują decyzje o wyłączeniu 40% lub więcej dzierżawionych gruntów.

W związku z tym spółki działające dotychczas na tych gruntach mają duże problemy w swojej działalności. Dlatego ich przedstawiciele postulują o zmianę zasad dzierżawy. Podkreślili oni, iż obecne przepisy umożliwiają zawieranie umów na okres od 8 do 15 lat. Ponadto samo zawieranie umów jest długotrwałe. W związku z tym spółki mają znacznie ograniczone możliwości rozwoju.

Jak do uwag odniósł się minister rolnictwa?

Szef resortu rolnictwa ze zrozumieniem pochylił się nad problemem. Jednakże podkreślił, iż dzierżawa państwowych gruntów na cele rolnicze jest lepszym rozwiązaniem niż ich sprzedaż. Ma to m.in. uniemożliwić ich nabywanie przez deweloperów.

Jednocześnie skierował prośbę do dyrektorów oddziałów KOWR o to, by decydując o wyłączeniach mieli na uwadze spółki. Jego zdaniem przede wszystkim należy wzmacniać spółki hodowlane zajmujące się produkcją zwierzęcą. Przy okazji zaapelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem przy gospodarowaniu Zasobem Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Jego zdaniem kierownictwo KOWR ma wiedzę, która pozwoli podjąć trafne decyzje.

Źródło: MRiRW; cenyrolnicze.pl; money.pl; bankier.pl

Idź do oryginalnego materiału