Dzisiaj 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 rok temu

1 września 2023 r. przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Niemcy, bez wypowiedzenia wojny nad ranem 1939 r. przekroczyły granice Polski i rozpoczęły 5-letnią eksterminację ludności, grabieże i zniszczenia miast oraz wsi. Pamiętajmy o tej naszej historii! Chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i bestialsko wymordowanym, m.in. w niemieckich obozach koncentracyjnych.

W 1939 r. wojska niemieckie bez oficjalnego wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Polski. Konflikt zbrojny objął stopniowo cały świat. Dzisiaj przypada więc 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Niech historia tkwi w nas! Pamiętajmy, wolność nie jest dana raz na zawsze! O wolność trzeba walczyć — to jest nasz obowiązek!

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W tradycji od lat utarło się, iż moment wybuchu II Wojny Światowej datujemy od symbolu — niemieckiego ostrzału z morza placówki wojskowej na Westerplatte. Jednak trzeba przypomnieć o realnym, niezwykle dramatycznym terminie. Ściśle mówiąc, napaści Niemiec na pierwsze polskie śpiące, bezbronne, całkowicie cywilne miasteczko.

Otóż o godzinie 4:40 1 września 1939 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie uśpionego jeszcze polskiego miasta — Wielunia. Miasta, które nie było strategicznym. W którym nie znajdowała się żadna placówka wojskowa. Niemcy bestialsko zrzucały bomby na całkowicie zaskoczoną, bezbronną ludność — na domy, kościół, synagogę, sklepy, warsztaty pracy, ale także na szpital. Mimo iż na jego dachu był wyraźny znak placówki zdrowia.

W efekcie tego bestialskiego napadu z powietrza zniszczone zostało 75% miasteczka. Z 15-tysięcznej ludności zamieszkującej w tym dniu Wieluń, zostało zabitych tego jednego dnia 1200 osób.

W ten sposób nazistowskie Niemcy rozpoczęły eksterminację, kradzieże i zniszczenia materialne w Polsce, co trwało 5 lat.

Polskie straty bestialskiej totalnej wojny 1939–1944

Przyczyną wybuchu II wojny światowej były totalitaryzmy, nacjonalizmy, a adekwatnie szowinizmy. Ściślej mówiąc powstanie III Rzeszy, która głosiła ideologię zaprzeczającą całkowicie dorobkowi europejskiej cywilizacji.

Dzisiaj przypada więc 84. rocznica wybuchu II wojny światowej, podczas której straty demograficzne Polski wyniosły ponad 5 milionów. Dokładnie podczas trwającej 5 lat okupacji Polski zginęło 5 219 053 obywateli, w tym prawie połowę stanowili polscy obywatele wyznania mojżeszowego. Ponadto ogromne były zniszczenia materialne, w tym straty w dobrach kultury, które jeżeli się dało — skradziono, wywożąc na zawsze z Polski. W ubiegłym roku został zaprezentowany raport strat wojennych.

II wojna światowa sprawiła, iż przez 8 dekad Polska odrabia straty materialne i demograficzne oraz w efekcie – polityczne, poniesione w efekcie tego bestialskiego napadu Niemiec.

Idź do oryginalnego materiału