Biologiczna ochrona to ekoschemat w uprawie rzepaku, który wzbudza wiele wątpliwości wśród rolników. Przykładowo, czy rolnik zaprawiając we własnym gospodarstwie nasiona zakupioną zaprawą biologiczną uzyska płatność w ramach ekoschematu biologiczna ochrona roślin? Sprawdźmy, jak to zagadnienie zinterpretowało MRiRW.
Dowiedzmy się, w którym roku rolnik powinien wnioskować o ekoschemat w uprawie rzepaku dotyczący biologicznej ochrony, jeżeli jesienią 2023 r. zastosuje zaprawę biologiczną. W tej kwestii ministerstwo także podaje wskazówki.
Ekoschemat w uprawie rzepaku — kwestie problematyczne
Ekoschematy budzą wiele zapytań rolników. Zawierają bowiem problematyczne kwestie, które trudno zinterpretować. Dlatego w imieniu rolników zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się z prośbą do MRiRW o udzielenie odpowiedzi na pytania odnośnie ekoschematu biologiczna ochrona roślin.
- Czy nasiona zaprawiane biologiczną zaprawą i sprzedawane przez podmiot do tego uprawniony będą traktowane jak materiał kwalifikowany i będą zaliczały się do płatności w ramach ekoschematu biologiczna ochrona roślin?
- Czy rolnik zaprawiając we własnym gospodarstwie nasiona zakupioną zaprawą biologiczną będzie spełniał wymogi i kwalifikował się do płatności w ramach ekoschematu biologiczna ochrona roślin?
- Stosując zaprawę biologiczną jesienią 2023 r. — w którym roku rolnik powinien wnioskować o ekoschemat biologiczna ochrona roślin?
Odpowiedzi zapisane w prawie
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało, na postawione zapytania powołując się na dwa akty prawne. Ekoschemat w uprawie rzepaku wyjaśniony został zaś na podstawie:
- ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. nr 412);
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 493).
Kiedy uzyskanie płatności jest możliwe?
Odnośnie zapytania dotyczącego możliwości wysiania materiału nasiennego traktowanego zaprawą biologiczną w ramach ekoschematu w uprawie rzepaku dotyczącego ochrony biologicznej zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym dla WPR, podano, co następuje. Mianowicie:
„Płatności do biologicznej ochrony upraw są przyznawane do powierzchni gruntów […] posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw wyłącznie przy użyciu środka ochrony roślin zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne dopuszczonego do obrotu na podstawie wydanego przez ministra adekwatnego do spraw rolnictwa zezwolenia […], lub pozwolenia na handel równoległy […], zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami […]”.
Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśnia Krzysztof Ciecióra, przedstawiciel departamentu rolnictwa.
O ile poprzez stosowanie środka ochrony roślin w przypadku zapraw nasiennych rozumie się moment zaprawiania, a nie siewu zaprawionych nasion, to jako zabieg ochrony upraw należy rozumieć wszelkie zbiegi zmierzające do ochrony roślin. W tym w szczególności zastosowanie środka ochrony roślin, a także wysianie/wysadzenie zaprawionego materiału siewnego na danej powierzchni gruntów rolnych. Spełniając powyższe warunki rolnik, wysiewając materiał nasienny zaprawiony biologiczną zaprawą, bądź zaprawiając w gospodarstwie nasiona zakupioną zaprawą biologiczną i wysiewając taki materiał siewny, czyli wykonując zabieg ochrony uprawy oraz posiadając fakturę zakupu, na której widnieje nazwa tej zaprawy, może wnioskować o płatność w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw — czytamy w ministerialnym piśmie.
Zaprawianie jesienią 2023 a termin płatności do ekoschematu w uprawie rzepaku
Jeśli rolnik zastosuje zaprawę nasienną jesienią 2023, to kiedy może złożyć wniosek o płatności. W tej sprawie również wypowiedział się MRiRW. Departament powołał się na § 14 ust. 2 rozporządzenia ws. ekoschematów.
Rolnik może uzyskać płatność do biologicznej ochrony upraw, o ile w terminie do dnia 31 sierpnia (nowelizacja rozporządzenia ws. ekoschematów proponuje termin do 30 września https://legislacja.gov.pl/projekt/12375153 ) roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, złoży do kierownika biura powiatowego ARiMR imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin, albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie. Wnioskowanie o płatność do ekoschematu z uwagi na zastosowanie zapraw nasiennych jesienią do uprawy, która będzie stanowiła plon główny w 2024 r. z zastrzeżeniem spełnienia ww. warunków jest możliwa w 2023 r. albo w 2024 r. Niemniej jednak płatność z tego samego tytułu nie może zostać przyznana dwukrotnie. Jednocześnie, na tę samą powierzchnię w danym roku, rolnik nie może wnioskować o płatności do biologicznej ochrony upraw z racji wykonania na tej powierzchni innych zabiegów biologicznej ochrony — informuje ministerstwo.
Zaprawy nasienne a płatności do ekoschematu w uprawie rzepaku
Departament Płatności Bezpośrednich ARiMR wypowiedział się w kwestii zasad wdrażania ekoschematu w uprawie rzepaku. W szczególności zaś dotyczących płatności za stosowanie mikrobiologicznych zapraw nasiennych. Nasiona rzepaku zaprawiane są bowiem różnymi zaprawami nasiennymi. Jedną z nich jest preparat biologiczny Integral Pro. Sprzedawany jest w dużych opakowaniach. Nie jest zatem możliwe, aby rolnik indywidualny kupił i sam zużył takie ilości preparatu na własne potrzeby. Czy zatem rolnik kupując nasiona zaprawione tym preparatem i posiadający fakturę zakupu może ubiegać się o płatność w ramach ekoschematu? DPB potwiedził, iż rolnik kupując nasiona siewne rzepaku zaprawione preparatem biologicznym Integral Pro i posiadający fakturę zakupu, na której widnieje nazwa tej zaprawy, może ubiegać się o płatność do biologicznej ochrony upraw.
Czy w ramach ekoschematu w uprawie rzepaku można stosować desykanty?
Kolejną kwestią poruszaną przez rolników jest pytanie:
„Czy stosowanie chemicznych desykantów powoduje dyskwalifikację z płatności? DPB uważa, iż płatności do biologicznej ochrony upraw nie mają związku ze stosowaniem desykantów”.
Jeśli chodzi o desykanty, należy zauważyć, iż stosuje się je niezależnie od stosowanych wcześniej zabiegów biologicznych, czy chemicznych. Desykanty są grupą związków chemicznych używanych w rolnictwie w celu wywołania obumierania i zasychania zielonych części roślin, natomiast zabiegi ochrony upraw stosuje się w celu eliminacji danego agrofaga. W związku z tym, zdaniem DPB, płatności do biologicznej ochrony upraw nie mają związku ze stosowaniem desykantów.
Źródło: KPIR