Ekoschematy 2025 – jak skorzystać z dopłat?

3 godzin temu

Przed nami kolejna kampania Ekoschematy 2025. Choć zmiany do tegorocznej edycji czekają na zatwierdzenie przez Komisję Europejską, warto już teraz przygotować się na nadchodzący nabór wniosków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o Ekoschematach.

Nabór wniosków na Ekoschematy 2025

Nabór wniosków o dopłatę w ramach Ekoschematów 2025 rozpocznie się 15 marca 2025 i potrwa do 15 maja. Są to orientacyjne terminy z harmonogramu planowanych przez ARiMR naborów wniosków w ramach PS WPR.

Jak zgłosić Ekoschematy?

Wniosek o dopłatę na ekoschematy można wysyłać tylko drogą elektroniczną poprzez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

Kto może składać wnioski?

Każdy rolnik aktywny zawodowo, który posiada gospodarstwo rolne w Polsce i spełnia minimalne wymagania dotyczące obszaru gospodarstwa, ma prawo ubiegać się o dopłaty w ramach Ekoschematów 2025.

Co to są ekoschematy?

Ekoschematy to dobrowolne formy wsparcia rolników. Mają one na celu realizację praktyk prośrodowiskowych, klimatycznych i wsparcie dobrostanu zwierząt. Ekoschematy stanowią część dopłat bezpośrednich, w ramach WPR.

Jakie ekoschematy będą dostępne w 2025 roku?

W 2025 roku rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty w ramach 7 ekoschematów. Wśród nich znajdą się: 6 ekoschematów obszarowych, a także ekoschemat dotyczący dobrostanu zwierząt. Nowością w nadchodzącej edycji będzie ekoschemat dotyczący stosowania materiału siewnego elitarnego lub kwalifikowanego. W ramach ekoschematu rolnictwa węglowego rolnicy będą mieli możliwość wyboru spośród 8 praktyk rolniczych, które pozwalają na poprawę jakości gleby i zarządzanie zasobami wodnymi.

Łączenie ekoschematów

Rolnik może łączyć różne ekoschematy w jednym gospodarstwie. Ale należy pamiętać, iż od 2025 roku będzie istnieć ograniczenie powierzchni do 300 m2 na gospodarstwo. Wyjątek stanowi ekoschemat Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych, gdzie nie obowiązuje limit powierzchni gospodarstwa.

Do kiedy rolnicy mogą spodziewać się wypłat?

Ostateczne wypłaty powinny zostać zrealizowane do 30 czerwca roku następującego po zakończeniu kampanii.

Kontrole w ramach ekoschematów

ARiMR przeprowadza kontrole na miejscu w gospodarstwach rolnych w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt.

źródła: ARiMR, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału