Zysk netto z hektara pszenicy determinuje pogoda i prognozy zbiorów na nadchodzący sezon. Jakie są przewidywania w zakresie zysków?
Zysk netto z hektara pszenicy jest w tej chwili uzależniony od szacunkowych prognoz zbiorów tego ziarna. Także pogoda jest tu ważnym czynnikiem warunkującym. Poza tym handlowcy coraz bardziej skupiają się na tych czynnikach, im bliżej jest do żniw.
Zysk netto z hektara pszenicy według USW
Spółka USW (US Wheat Associates) na swoim blogu Wheat Letter Blog 14 maja br. informowała o dyskusji rynkowej na amerykańskiej części półkuli północnej. Zauważa, iż handlowcy skupiają się na cenach pszenicy i rozwoju upraw. Pomimo to, iż ceny tego ziarna w ostatnim czasie pozostają w trendzie spadkowym, to zmieniające się wzorce pogodowe powodują odwrócenie sytuacji. Potwierdzają to od 18 kwietnia gwałtowne wzrosty lipcowych kontraktów na giełdzie CBoT. Tymczasem w ubiegłym miesiącu zaniepokojenie budziły zmieniające się warunki pogodowe i wystąpiły obawy dla perspektyw rosyjskiej produkcji pszenicy. Niska wilgotność na południu Rosji od połowy marca do połowy kwietnia to istotny czynnik dla tamtejszej produkcji. Również nie bez wpływu pozostają straty spowodowane silnymi przymrozkami na początku maja. Tu ucierpiały głównie centralne i południowe obszary Rosji.
Prognozy USDA dla pszenicy
W połowie maja Helen Plant, starszy analityk w dziale Cereals & Oilseeds w brytyjskiej Radzie Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) omówiła prognozy USDA na lata 2024–025. Zauważyła, iż „wstępne prognozy USDA pokazują, iż światowy popyt na pszenicę przekracza produkcję o ponad 4 miliony ton”. Tymczasem pomimo wzrostu produkcji pszenicy o 10,5 mln tony w stosunku do poprzedniego roku to nie wystarczy na zaspokojenie popytu. Bowiem wzrósł on o 2 mln i w tej chwili wynosi 802,3 mln ton. Także 2 mln ton popytu pozostaje bez zaspokojenia. Nie pokryje tego również ożywienie produkcji w Australii i Kazachstanie ani wzrost produkcji pszenicy w Kanadzie i USA.
Tymczasem w obliczu tego problemu należy przyjrzeć się zapasom pszenicy. Otóż USDA przewiduje wzrost zapasów wśród głównych państw eksportujących pszenicę o 6,9 mln ton. Zatem mają one wynieść 31,7 mln ton. Niestety oznacza to, iż stanowić one będą zaledwie 13,3% łącznego popytu krajowego i eksportowego.
Notowania pszenicy według FAS
Według raportu opublikowanego przez FAS USDA utrzymuje się tendencja spadkowa cen pszenicy. w tej chwili znajduje się ona na najniższym poziomie od sezonu 2015–2016. Największym wzrostem może pochwalić się Argentyna, która osiągnęła cenę wyższą o 32 $/t. Zawdzięcza to zawężeniu dostaw na eksport. Tymczasem w Australii notowania wzrosły o 17 dolarów za tonę. Jednakże małe zapasy ziarna znacząco ograniczały dostawy z przeznaczeniem na eksport. Także w USA nastąpił wzrost o 14 dolarów za tonę. Przypisuje się to spadkowi starych zapasów przed nadchodzącymi żniwami. Natomiast Rosyjskie notowania wzrosły o 13 $/t. Zawdzięczają to oczekiwanym mniejszym zbiorom, które zostały złagodzone w niewielkim stopniu przez duże zapasy krajowe.
Z danych raportu FAS wynika także wzrost poziomu notowań pszenicy w Kanadzie. Tam podskoczyły one o 27 $/t w wyniku dużego popytu i kurczących się zapasów. Natomiast ceny w Unii Europejskiej wzrosły o 16 $/t i utrzymują w miarę stały poziom, porównując z konkurentami z Morza Czarnego.
Zysk netto z hektara pszenicy — w którym kraju najlepszy?
Brytyjscy analitycy podsumowali wszystkie koszty produkcji pszenicy w celu zbadania zysków z uprawy. Ściślej mówiąc koszty pracy i użytkowania gruntów, i porównali to z dochodami ze sprzedaży. Nie uwzględniali dotacji. Czyli wyliczyli jedynie rentowność netto i to również w ujęciu średnio pięcioletnim. Te dane dotyczyły: Kanady, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Francji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Jak się okazało, pod względem kosztów produkcji jedyna Dania wydaje więcej na produkcję jednego hektara pszenicy niż Wielka Brytania. Natomiast co zaskakujące produkcja hektara pszenicy w USA jest tańsza niż na Ukrainie. Jednak spośród badanych krajów, największy zysk netto z hektara pszenicy uzyskują Francuzi. Wyłącznie Francuzi i Anglicy mogą podsumować sezon pszeniczny pozytywnym wynikiem ekonomicznym bez unijnych i innych dotacji. Wszystkie pozostałe kraje objęte badaniem mają straty w produkcji pszenicy. W Danii strata wynosi 189 funtów (85 000 stóp), w przypadku Niemców i Ukraińców — 37–40 funtów.
Jak argumentują analitycy, na takie wyniki wpływa przede wszystkim zarządzanie środowiskiem, ekonomią i warunkami technologicznymi. Mianowicie Ukraina dysponuje doskonałymi, żyznymi gruntami rolnymi. Podczas gdy Europę Zachodnią charakteryzuje zaawansowane zarządzanie i mechanizacja agrobiznesu.
Źródło: world-grain, MezőHír