Generalny strajk rolników 6 marca 2024 w Warszawie

6 miesięcy temu

Strajk rolników 6 marca 2024 w Warszawie zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” rozpoczął się o godz. 11.00. Według zapowiedzi w stolicy spodziewanych jest dzisiaj około 150 tys. rolników z całej Polski.

Trwa wielki strajk rolników 6 marca 2024 r. zorganizowany przez rolniczą „Solidarność”. Do Warszawy przyjedzie dziś choćby 150 tys. demonstrantów. Jak przebiegają protesty? Sprawdzamy.

W Warszawie protestuje 150 tys. rolników

Dzisiaj, 6 marca odbywa się wielki strajk generalny rolników z całej Polski organizowany przez rolniczą „Solidarność”. To już kolejna ogromna demonstracja w tym roku i w ciągu ostatnich 10 dni. Rolnicy są zdesperowani w walce o swoje postulaty, a tak naprawdę w walce o swój byt i przyszłość całego sektora rolnego w Polsce.

Strajk rolników 6 marca: zakaz wjazdu traktorów do stolicy

Strajkujący rolnicy planowali wjechać do Warszawy ciągnikami. Nie zezwolił jednak na to organizatorom prezydent miasta Rafał Trzaskowski. W stolicy obowiązuje ponadto zakaz poruszania się ciągnikami. Przedstawiciele policji ostrzegali organizatorów, iż kierowcy traktorów zostaną zatrzymani na drogach wjazdowych do Warszawy. Będą im grozić mandaty od 500 do 5 tys. zł oraz ewentualnie utrata prawa jazdy.

Rolnicy nie usłuchali jednak zakazów. Wielu z nich wyruszyło ciągnikami do granic Warszawy, blokując drogi wjazdowe do miasta. Stąd dużych utrudnień można się dzisiaj spodziewać na obrzeżach Warszawy. Wjazd i wyjazd ze stolicy mogą być mocno utrudnione. Bowiem rolnicy próbują wjechać do Warszawy traktorami, ale policja udaremnia te próby.

„Solidarność” łączy siły

Do protestujących rolników przyłączyły się kolejne grupy zawodowe. Przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i napływowi produktów rolnych z Ukrainy protestują nie tylko producenci rolni, ale również myśliwi, leśnicy, przewoźnicy, przedstawiciele branży drzewnej, a także pszczelarze. W strajku w Warszawie uczestniczą też górnicy oraz inne grupy zawodowe związane z „Solidarnością” tzw. pracowniczą.

Jak przebiega strajk rolników 6 marca w Warszawie?

O 11.00 oficjalnie rozpoczęły się demonstracje. Rolnicy zebrani przed Kancelarią Premiera przy al. Ujazdowskich odśpiewali hymn Polski. Nie obyło się bez petard i rac. Protestujący palili dętki oraz spalili trumnę symbolizującą polskiego rolnika. Następnie wyruszyli ulicami Warszawy kierując się pod Sejm. Według informacji organizatorów, protesty mają się zakończyć o godz. 15.00. Przy czym, jak wcześniej mówił naszemu portalowi Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”: „Idziemy razem wspólnym marszem pod Sejm. Będziemy dotąd tam stać, dopóki ktoś wyjdzie i z nami konstruktywnie porozmawia”.

Źródło: money, wgospodarce, wp, TVrepublika

Idź do oryginalnego materiału