Gęsi lubią chodzić gęsiego

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Hodowla gęsi Marzeny Ślusarz prowadzone jest w Olszownicy, w gminie Baćkowice niedaleko Opatowa.


Trwa cykl hodowlany gęsi, które w ostatnich latach cieszą dużym zainteresowaniem hodowców i konsumentów.

Tegoroczna hodowla rozpoczęta pod koniec kwietnia, jest na półmetku. Sześciomiesięczny chów zakończy się w październiku, aby na świętego Marcina, czyli na 11 listopada, gęś zagościła na polskich stolach.

Jak mówi Marzena Ślusarz, która kolejny rok prowadzi z rodziną hodowlę gęsi białej kołudzkiej w Olszownicy, w gminie Baćkowice niedaleko Opatowa, pomimo upałów niesprzyjającej pogody – między innymi upałów i suszy gęsi rosną gwałtownie i codziennie zaskakują swoją inteligencją.

Przez upały z trawą jest w tym roku dość krucho, a gęsi głośno domagają się wypuszczania na zieloną łąkę.

– Kiedy tylko zobaczą gospodarza, głośno gęgają i tłoczą się przy furtce, aby jak najszybciej wyjść z zagrody na trawę. Niecierpliwią się, gdy ich opiekun najpierw wymienia im wodę i zwleka z otwarciem bramy, głośno domagają się jak najszybszego wyjścia na łąkę, gdzie dziobią i skubią co się da. Gdy już zaspokoją apetyt na trawę, z rozłożonymi skrzydłami biegają gwałtownie z jednego końca łąki na drugi. Po zakończonej zabawie, gdy nadejdzie pora powrotu do zagrody, bez żadnej komendy ustawiają się gęsiego i posłusznie czekają na otwarcie furtki. Każdy, kto obserwuje gąski, jest zdziwiony ich dyscypliną i łatwością w zapamiętywaniu codziennych rytuałów – mówi rolniczka.

– To bardzo inteligentne i sympatyczne ptaki, zwłaszcza w odniesieniu do swoich właścicieli – mówi Marzena Ślusarz.

Domowników rozróżniają bez trudu, zmylić może je jedynie strój w innym kolorze niż zwykle, bo gęsi bardzo dobrze rozróżniają i zapamiętują barwy. Gdy są niepewne, gęgają i zachowują z dystansem, ale po chwili już biegną i są przyjazne. W stosunku do obcych, wszczynają alarm. Zachowują się wtedy bardzo głośno, gęgają, są mocno poruszone i od razu widać, iż są zaniepokojone, biegają mocno rozkładając skrzydła – mówi Marzena Ślusarz.

Przypomnijmy, według danych KOWR, hodowla gęsi w Polsce dominuje w województwach: kujawsko–pomorskim, podlaskim, łódzkim i wielkopolskim. Właśnie tam skupionych jest ponad 60 procent pogłowia gęsi, które od 2016 roku wynosi od 900 tysięcy do 1 miliona sztuk.

W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w Polsce najbardziej popularna jest hodowla rodzimej rasy – gęsi białej kołudzkiej, słynącej z bardzo dobrych cech reprodukcyjnych, wysokiej zawartości mięsa w tuszce oraz dobrej jakości pierza.

Idź do oryginalnego materiału