"Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 4 kwartale 2024 r. zwiększył realnie się o 3,2 proc. rdr. wobec wzrostu o 1,0 proc. w analogicznym okresie 2023 r." - poinformował GUS.
GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka przyspieszyła
"W 4 kwartale 2024 r. realny PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2020) zwiększył się o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,7 proc." - przekazał GUS.
"Na podstawie opublikowanych pod koniec stycznia informacji o wzroście PKB w całym 2024 r. (2,9 proc. rdr) szacujemy, iż wzrost aktywności gospodarczej w samym IV kw. powinien znaleźć się w przedziale 3,3-3,7 proc. rdr. Jako naszą prognozę przyjmujemy środek tego przedziału, czyli 3,5 proc. rdr, 0,2 pkt proc. powyżej oczekiwań rynku" - czytamy w czwartkowym "Codzienniku" banku Santander.Reklama
"W oparciu o szacunek rocznego PKB oraz wcześniej opublikowane dane szacujemy, iż w IV kw. 2024 r. PKB wzrósł o ok. 3,5 proc. rdr, przy wzroście konsumpcji prywatnej o ok. 3,4 proc. rdr oraz stagnacji inwestycji (ok. 0 proc. rdr)" - oceniali pod koniec stycznia ekonomiści z ING, odnosząc się do wstępnych danych o PKB za 2024 r.
"Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost prognoz ekonomistów. w tej chwili prognozy PKB kształtują się w przedziale 3,2-3,5 proc., przy medianie na poziomie 3,4 proc." - wskazano w opublikowanym w czwartek rano poście macroNEXT. Już po opublikowaniu danych przez GUS serwis finansowy podkreślił, iż prognoza zakładała wzrost o 3,4 proc.
Ekonomiści komentują wzrost polskiego PKB
Chwilę po tym, jak GUS opublikował dane dotyczące dynamiki PKB Polski za IV kwartał 2024 r., w sieci pojawiło się wiele komentarzy ekspertów.
"GUS potwierdza. PKB wzrósł o 3,2 proc. r/r w IV kwartale - to najniższa wartość spójna ze wzrostem rocznym o 2,9 proc. W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 1,3 proc. kw/kw. Obstawiamy, iż ten wynik to zasługa odbicia konsumpcji po słabym Q3 i rozruchu inwestycji" - napisali ekonomiści z Pekao.
"W 4kw24 wzrost PKB przyspieszył do 1,3 proc. kw/kw (SA) z 0,1 proc. kw/kw w 3kw24. W ujęciu rocznym PKB wzrósł o 3,2 proc. vs. 2,7 proc. r/r kwartał wcześniej. Wyższy wzrost wynikał głównie z odbicia konsumpcji po zaskakująco słabych jej wynikach w 3kw24. W kolejnych kwartałach wzrośnie rola inwestycji" - zauważyli z kolei eksperci z ING.
Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podkreślił, iż "kolejne kwartały raczej przyniosą stabilizację". "Ponownie przyśpieszenie będzie widoczne w II połowie roku z uwagi na impulsy inwestycyjne związane ze środkami unijnymi" - dodał. "Roczne dane sugerują, iż duża w tym zasługa konsumpcji - zarówno prywatnej i publicznej. Ich tempa wzrostu powinny być zbliżone do kolejno 3,8 proc. oraz 3 proc. Na tym tle zdecydowanie słabiej wypadały inwestycje, które prawdopodobnie wzrosły o niecały procent. To jednak ostatni kwartał, kiedy obserwujemy osłabienie. Gospodarkę hamowało też saldo wymiany handlowej z zagranicą" - stwierdził ekspert z PIE.
A co czeka nas w przyszłości? "Największy progres zobaczymy prawdopodobnie w III kwartale - Polska gospodarka może rosnąć w tempie zbliżonym do 4 proc. Głównym motorem napędowym w tym okresie będą inwestycje. Przy odbiciu w wykorzystaniu środków spójności i projektach z KPO wzrosną one o około 10 proc. rdr. Cały 2025 r. zamknie się ze wzrostem zbliżonym do 3,5 proc." - dodał.
MF szacowało wzrost PKB o około 3,4 proc.
PKB w IV kwartale 2024 roku wzrósł o ok. 3,4 proc., a inwestycje wzrosły ok. 0,7 proc. - poinformowało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów (MF). "Z szacunków opartych na opublikowanych danych dla całego roku i przy założeniu, iż dynamika PKB w okresie I-III kw. 2024 r. nie uległa zmianie, wynika, iż w IV kw. 2024 r. PKB był o ok. 3,4 proc. wyższy niż przed rokiem (ą 0,2 pkt. proc.), co oznacza, iż dynamika roczna była wyższa niż w III kw." - podał MF.
"Szacujemy, iż konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,4 proc. wyższa niż przed rokiem (ą 0,2 pkt. proc.) a inwestycje o ok. 0,7 proc. wyższe (ą 0,1 pkt proc.)" - dodał resort. PKB w 2024 r. zwiększył się o 2,9 proc., wobec wzrostu o 0,1 proc. rok wcześniej.