Gruzja: baśniowa kraina wina

marekkondrat.pl 3 miesięcy temu

Poszukiwacze pierwszych śladów winiarstwa prędzej czy później trafią do Gruzji. Ta baśniowa kraina uważana jest za kolebkę winiarstwa, a historia uprawy winorośli sięga kilku tysięcy lat wstecz. Nic więc dziwnego, iż wino na stałe wpisało się w tożsamość tego kraju.

KACHETIA – KRAINA WINEM PŁYNĄCA

Regiony winiarskie Gruzji są tożsame z regionami administracyjnymi: Kachetia, Imeretia, Kartlia, Megrelia, Racza-Leczchumi, Guria i Adżaria. Podobnie jak w innych krajach winiarskich zwraca się tu uwagę na mikroregiony. Bywa, iż są one ograniczone zaledwie do obszaru kilku miejscowości. Te właśnie miejsca znane są ze szczególnej jakości win.

Największym i najistotniejszym regionem jest Kachetia, która odpowiada aż za dwie trzecie jej ogólnej produkcji. Ta słoneczna kraina słynie z treściwych, pełnych głębokich aromatów win. Tam też zlokalizowana jest niezwykła winnica MARANI ELIZBAR 1918, której właścicielem jest Davit. Projekt nazwany na cześć dziadka Davita, Elizbara Turkestanishvili, który założył winnicę i produkował wino w tradycyjny gruziński sposób do końca swojego życia (1983 roku). Davit kontynuuje dziś rodzinne tradycje. Wytwarza wina wyłącznie z endemicznych gruzińskich szczepów winorośli: saperavi oraz rkatyceli, mcvane, kisi i khikhvi . Nawiązująca do tradycji metoda produkcji wina jest świadomym wyborem. Davita. Dbałość o każdy detal, ogromna pasja i miłość do wina sprawiają, iż wina są jedyne w swoim rodzaju. Poszanowanie tradycji objawia się również w ograniczaniu jakichkolwiek dodatków do wina. Dotyczy to również siarczynów, braku filtracji, fermentacji na dzikich drożdżach oraz dojrzewania win w typowych dla Gruzji kvevri.

KVEVRI – DZIDZICTWO WINIARSTWA GRUZJI

Kvevri to tradycyjne, gliniane naczynie używane do produkcji wina od tysięcy lat. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów gruzińskiej kultury winiarskiej, który nadaje winom gruzińskim unikalny smak, aromat i charakter. Kvevri zakopuje się w ziemi, aby utrzymać stabilną temperaturę i wilgotność podczas fermentacji wina. Sam sposób tworzenia przez lokalnych rzemieślników to prawdziwa sztuka. Naczynia wypalane są w specjalnych piecach, a charakterystyczny kształt pozwala na pełną ekstrakcję koloru i tanin. Wina dojrzewane w kvevri wpasowują się w nurt win naturalnych, czyli nisko interwencyjnych. To nieodłączna część gruzińskiego dziedzictwa winiarskiego i powód do prawdziwej dumy winiarzy.

GRUZIŃSKA GOŚCINNOŚĆ

Gruzińska gościnność znana jest na całym świecie. Dodatkowe kilogramy zawarte są w cenie każdego wyjazdu, gdyż obfite, wielogodzinne uczty są na porządku dziennym. Owa gościnność ma głębokie korzenie historyczne i kulturowe. W Gruzji goście są traktowani jak członkowie rodziny i goszczący robią wszystko, aby sprawić im przyjemność. Niezależnie od tego, czy jest to mała impreza w domu, czy wielkie uroczyste przyjęcie, stoły uginają się od najlepszych dań tj. chaczapuri, pielmieni, czy pierogów chinkali. Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, na pewno usłyszymy: sakartwelos gaumardżos – „Za Gruzję, czy najsłynniejsze gaumardżos, czyli „na zdrowie”.

Przekonamy się o tym prawdopodobnie na wyprawie planowanej w ramach MISJI WINO. Naszym przewodnikiem będzie gruziń z krwi i kości, wielki miłośnik i producent wina ( wspomnianej w tekście Marani Elizbar 1918) oraz właściciel znanej gruzińskiej restauracji Rusiko – Davit Turkestanishvili. Czekają nas niezapomniane chwile na pikniku, poznamy atmosferę gruzińskiego targu, weźmiemy udział w warsztatach pieczenia chleba, stworzymy istne dzieła na warsztatach garncarstwa, zwiedzimy stolicę kraju Tbilisi. To tylko niektóre z atrakcji. Jeszcze są wolne miejsca, także zachęcamy do zapisów na MISJĘ WINO GRUZJA.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą selekcją gruzińskich win Elizbar, które dopiero co znalazły się w naszej ofercie.

Idź do oryginalnego materiału