Główny Urząd Statyczny prowadzi badania statyczne. W styczniu 2025 r. zbiera dane do „Ankiety koniunktury w gospodarstwie rolnym”. O co pytają ankieterzy?
“Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym” obejmuje gospodarstwa rolne wybrane losowo do udziału w badaniu. Celem jest zgromadzenie szczegółowych informacji na temat produkcji zwierzęcej i roślinnej oraz ogólnej sytuacji w polskim rolnictwie. Zebrane dane będą podstawą do tworzenia analiz i polityk, które wpłyną na rozwój sektora rolnego w Polsce.
O co pytają ankieterzy?
Zakres zbieranych danych jest szeroki i obejmuje zarówno ogólne informacje o gospodarstwie rolnym, jak i szczegółowe dane dotyczące dominujących rodzajów produkcji roślinnej i zwierzęcej w Polsce.
W ramach badania analizowane będą zmiany, jakie zachodzą w tych dziedzinach, a także subiektywne oceny rolników dotyczące sytuacji ich gospodarstw w ostatnim półroczu. Istotnym elementem będzie również prognoza dotycząca przyszłej sytuacji ekonomicznej tych gospodarstw na kolejnych sześć miesięcy.
Udział w badaniu jest istotny zarówno dla rolników, jak i dla całego kraju. Pozyskane informacje pozwalają na zebranie subiektywnych ocen dotyczących aktualnej sytuacji w rolnictwie, opłacalności produkcji oraz popytu. Wyniki stanowią cenne źródło wiedzy dla administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, naukowców oraz stowarzyszeń producentów. Dla samych rolników mogą one być pomocne przy podejmowaniu decyzji gospodarczych oraz ocenie trendów w sektorze.
Metodyka analizy
Badanie przeprowadzane będzie w dwóch etapach metodologicznych. Pierwszy z nich, samodzielne wypełnianie formularza online, dostępny będzie w dniach od 13 do 16 stycznia 2025 roku dla osób fizycznych, natomiast dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej okres ten potrwa do 27 stycznia 2025 roku.
Uczestnicy badania będą mogli zalogować się na dedykowanej stronie internetowej przy użyciu loginu z listu Prezesa GUS oraz swojego numeru PESEL w przypadku osób fizycznych, bądź danych uwierzytelniających z Portalu Sprawozdawczego GUS w przypadku jednostek prawnych.
Drugi etap obejmie wywiady telefoniczne oraz kontakty bezpośrednie z ankieterami w dniach od 17 do 31 stycznia 2025 roku. Dla osób prawnych etap ten rozpocznie się 28 stycznia.
Całość badania jest realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Dane uczestników są przetwarzane zgodnie z unijnym rozporządzeniem RODO oraz polską ustawą o statystyce publicznej.
M. Czubak za GUS