Harmonogram naborów w II kwartale 2024. Jakie startują?

7 miesięcy temu

Harmonogram naborów w II kwartale przewiduje kolejne wsparcie dla rolników. Kto i za jakie działania może liczyć na pomoc państwa?

Zaplanowany harmonogram naborów w II kwartale uwzględnia kolejne w tym roku interwencje rolnicze. Tym razem dotyczą one działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i leśnych. Także sektor pszczelarski, owocowo-warzywny, inwestycyjny, doradczy i pomocowy czekają na swoją kolej. Po marcowych naborach następne terminy wypadają w czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i grudniu.

Jakie najbliższe interwencje przewiduje harmonogram naborów w II kwartale?

Najbliższy nabór rusza już 1 czerwca. Kolejnymi według harmonogramu naborów są Interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne (I.8.1-I.10.14). W ich ramach można się ubiegać o środki na:

  • zobowiązania zalesieniowe z PROW 2004–2006 (I.8.10. Z);
  • zalesianie gruntów rolnych (I.10.11);
  • tworzenie zadrzewień śródpolnych (I.10.12);
  • zakładanie systemów rolno-leśnych (I.10.13);
  • zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych (I.10.14).

Dla zobowiązań zalesieniowych z PROW 2004–2006 termin składania wniosków upływa 15 lipca 2024 r. Do złożenia wniosku uprawnione są osoby fizyczne oraz spółdzielnie produkcji rolnej.
Natomiast w pozostałych przypadkach zakończenie planuje się na 31 lipca 2024 r. Do udziału w tych naborach zaprasza się osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jakie rodzaje operacji są dotowane w ramach poszczególnych interwencji?

Tymczasem harmonogram naborów w II kwartale uszczegóławia również cele i rodzaje operacji, na które przyznawane są środki. Wymienione są następujące:

I) Zobowiązania zalesieniowe — PROW 2014–2020 — przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej. Między innymi poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promowanie zrównoważonej energii;

II) Zalesianie gruntów rolnych — przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, w tym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promowanie zrównoważonej energii;

III) Tworzenie zadrzewień śródpolnych — przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, w tym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promocję zrównoważonej energii;

IV) Zakładanie systemów rolno-leśnych — przyczynianie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie sekwestracji węgla, a także promocję zrównoważonej energii.

V) Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych — przyczynianie się do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej i odwrócenia tego procesu, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i krajobrazu.

Rusza nabór — Premie dla młodych rolników 2024

W ramach naboru w drugim kwartale poprawiony harmonogram przewiduje przyjmowanie wniosków w ramach Interwencji „Premie dla młodych rolników”. Obowiązujący termin to 19 czerwca–19 sierpnia 2024. Kwota dofinansowania wynosi 200 000 złotych. Planuje się wypłatę w dwóch ratach:

  • I rata — 70% całkowitej wartości premii,
  • II rata — 30% całkowitej wartości premii.

Pomoc przewidziana jest na inwestycje w środki trwałe oraz na wartości niematerialne i prawne. Warunkiem jest ich realizacja od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Dotyczy to zakupu maszyn i urządzeń oraz nieruchomości rolnych. Dodatkowo wsparcie można również otrzymać na inwestycje budowlane wykorzystywane do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Źródło: gov.pl, WIR

Idź do oryginalnego materiału