Honorowe świadczenie tylko dla wybranych rolników

5 miesięcy temu

Specjalne, honorowe świadczenie dla wybranych rolników (i nie tylko) przewiduje projekt ustawy przyjętej przez rząd na początku sierpnia. Aby otrzymać ponad 6 tys. zł trzeba spełnić tylko jeden warunek.

Pod obrady Sejmu RP w pierwszej dekadzie sierpnia br. trafił projekt ustawy zakładający specjalne, honorowe świadczenie dla rolników i wszystkich innych mieszkańców Polski. Zobacz, jaka jest jego wysokość i kto może uzyskać dodatkowe pieniądze.

Honorowe świadczenie tylko dla wybranych

We wtorek 6 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły sto lat. Celem proponowanych rozwiązań jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji. A także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa.

Bowiem aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe dla stulatków przyznaje się na mocy decyzji podjętej przez premiera w 1972 r. I jest wypłacane na zasadzie świadczenia w drodze wyjątku. Dzięki regulacji ustawowej, nie będzie już wątpliwości, komu i na jakich zasadach należy je wypłacać.

Jaki warunek trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie?

Prawo do świadczenia honorowego przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia. To jedyny warunek. Bowiem comiesięczne świadczenie przyznaje się wszystkim, bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę.

Uściślając, honorową emeryturę otrzymają „z urzędu” nie tylko osoby pobierające świadczenia z ZUS, ale również rolnicy ubezpieczeni w KRUS, a także osoby uprawnione do wojskowej lub policyjnej emerytury i renty inwalidzkiej. Również seniorzy, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji po ukończeniu 100 lat życia nabędą prawo do tego świadczenia. W ich przypadku konieczne będzie jednak złożenie wniosku. Świadczenie otrzymuje się dożywotnio jako comiesięczny dodatek do emerytury lub renty.

Ile pieniędzy otrzymają od państwa wybrani rolnicy?

Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej. Czyli, ściśle mówiąc, obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. A ponieważ jej wysokość zmienia się 1 marca każdego roku, to również wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.

Tymczasem projekt ustawy zakłada uniezależnienie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej. Konkretnie to wysokość honorowego świadczenia wskazana w projekcie wynosi 6246,13 zł brutto miesięcznie. Ponadto projekt ustawy przewiduje mechanizm corocznej waloryzacji tego świadczenia na analogicznych zasadach, jak w przypadku waloryzacji emerytur i rent.

Honorowe świadczenie dla coraz większej grupy rolników

Obecnie grupa osób uprawnionych do pobierania honorowego świadczenia obejmuje około 6 tys. stulatków. Jednak liczba ta będzie rosła z roku na rok. Bowiem stulatków w Polsce przybywa, gdyż średnia długość życia systematycznie się wydłuża. Zgodnie z szacunkami, w 2034 r. liczba osób uprawnionych do świadczenia honorowego wzrośnie do prawie 13 tys. osób. Zaś w 2040 r. może wynieść choćby 20 tys. osób.

Świadczenie honorowe będzie finansowane, tak jak dotychczas, z budżetu państwa. A jego wypłatę będą realizować takie organy, jak ZUS, KRUS czy wojskowy organ emerytalny. Jesienią br. ustawa będzie procedowana w Sejmie i Senacie, więc mogą jeszcze nastąpić poprawki w treści projektu. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 r.

Źródło: www.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału