W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej GREENPACT European ESG Summit. Członkowie Rady podsumowali ubiegłoroczną edycję kongresu oraz zaprezentowali swoje propozycje, mające wzbogacić program debat w przyszłości. Celem jest zbudowanie szerokiej koalicji interesariuszy, która będzie wspierać zrównoważoną transformację w biznesie i gospodarce.
Podsumowanie ubiegłorocznej edycji i wyzwania na przyszłość
Premiera kongresu GREENPACT, która miała miejsce w zeszłym roku, zgromadziła najważniejszych ekspertów z zakresu zrównoważonego rozwoju w Polsce. Było to wydarzenie, które spotkało się z szerokim zainteresowaniem branży i stało się kluczowym punktem dyskusji na temat przyszłości ESG w Polsce. Właśnie dlatego Rada Programowa, złożona z przedstawicieli różnych sektorów, uznała, iż kluczowym zadaniem w kolejnych edycjach pozostaje utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego kongresu oraz stworzenie programu, który będzie odpowiadał na aktualne wyzwania i potrzeby przedsiębiorców.
Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP, podziękował za współpracę przy organizacji wydarzenia, zaznaczając, iż synergia między instytucjami miała istotny wpływ na sukces kongresu. Zgodnie z jego zapowiedzią, podczas drugiej edycji kongresu, zaplanowanej na 24-25 listopada 2025 roku, będą kontynuowane rozmowy o rozwoju biznesu w kontekście ESG, z naciskiem na startupy, inwestycje oraz regulacje prawne.
Praktyczne narzędzia i interdyscyplinarne podejście do ESG
Eksperci uczestniczący w spotkaniu zwrócili również uwagę na konieczność przygotowania praktycznych narzędzi, które pomogą przedsiębiorcom skutecznie implementować zasady zrównoważonego rozwoju w swojej działalności. Rada Programowa postanowiła, iż przyszła edycja kongresu nie tylko poruszy kwestie związane z teorią ESG, ale także skupi się na praktycznych aspektach wdrażania zmian w firmach. Ponadto, jednym z kluczowych tematów drugiej edycji będzie wpływ zmian gospodarczych, politycznych oraz legislacyjnych na biznesy, zarówno w Polsce, jak i na poziomie globalnym.
Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, podkreśliła, iż celem kongresu jest budowanie silnej koalicji interesariuszy, których kooperacja jest niezbędna do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W kontekście drugiej edycji wydarzenia, Opielewicz zwróciła uwagę na istotę dotarcia do przedsiębiorców, którzy muszą wdrożyć zmiany ESG do swoich strategii, podkreślając, iż ubiegłoroczna edycja zgromadziła już kluczowych ekspertów, ale w przyszłości organizatorzy chcą poszerzyć grono uczestników.
Rada Programowa GREENPACT: eksperci z różnych branż
Rada Programowa kongresu GREENPACT składa się z doświadczonego zespołu ekspertów, wśród których znajdują się przedstawiciele biznesu, naukowcy i przedstawiciele administracji publicznej. W ubiegłotygodniowym spotkaniu udział wzięli:
- Karolina Opielewicz (członkini zarządu, Krajowa Izba Gospodarcza)
- Kamil Hyszka (koordynator ds. komunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza)
- Filip Bittner (wiceprezes zarządu, Grupa MTP)
- Martyna Dera (dyrektor ds. organizacji kongresów i konferencji, Grupa MTP)
- Jolanta Okońska-Kubica (przewodnicząca Komitetu ds. ESG, KIG)
- Aleksandra Majda (vice president, ESG Impact Network)
- dr Jolanta Turek (adiunkt, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
- Kamil Jesionowski (prezes, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów)
- Małgorzata Majewska (WiseEuropa)
- Aneta Zielińska-Sroka (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)
- Alicja Żelichowska (II zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska)
Eksperci, którzy brali udział w spotkaniu, podkreślili konieczność kontynuowania współpracy między biznesem, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi, aby osiągnąć cele ESG.