Zakup ziemi to z roku na rok coraz większy wydatek. Ilość gruntów w Polsce jest jednak ograniczona, a zainteresowanie stale pozostaje na wysokim poziomie. Ile kosztuje 1 hektar ziemi 4 klasy w 2025 roku?
Ile trzeba zapłacić za 1 ha ziemi rolnej?
Grunty orne, które są uznawane za “średnie” (klasy IIIb, IV), kosztują średnio 73 560 zł/ha. W ramach porównania, kwoty w przypadku “dobrej” ziemi rolnej (klasy I, II, IIIa) oscylują na poziomie 83 011 zł/ha. Z kolei za “słaby” grunt orny (klasy V, VI) będzie trzeba zapłacić w Polsce około 54 326 zł/ha. Ogółem w Polsce cena ziemi rolnej wynosi średnio 71 151 zł/ha. Kwoty pozostają wysokie i znacząco odbiegają od tych, które widzieliśmy kilka lat temu.
Warto wskazać, iż ceny zostały podane przez Główny Urząd Statystyczny i tyczą się IV kwartału 2024 roku. Zaczną obowiązywać 24 marca 2025 roku i zostaną wykorzystane przez banki przy udzielaniu kredytów.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny ziemi rolnej w Polsce stale są bardzo wysokie. W województwie wielkopolskim za hektar gruntów rolnych, klasyfikowanych jako “dobre”, rolnik musi aktualnie zapłacić 117 tysięcy złotych.
Hektar ziemi 4 klasy – gdzie jest najdrożej?
Zakup ziemi rolnej, a konkretnie gruntów klasy IIIb lub IV, będzie najbardziej obciążający dla rolnika w województwie wielkopolskim. W tamtejszych regionach stawki kształtują się na poziomie 99 660 zł/ha.
Wysokie są również ceny gruntów ornych w województwie podlaskim – 81 651 zł/ha. Niemałym wydatkiem będzie ponadto ziemia w województwach kujawsko-pomorskim i łódzkim, odpowiednio 76 088 i 71 433 zł/ha.
Hektar ziemi 4 klasy – gdzie jest najtaniej?
Ceny w dużej mierze zależą od lokalizacji. W województwie zachodniopomorskim stawki za klasę IIIb lub IV oscylują bowiem na poziomie 40 000 zł/ha. To o 41 651 zł/ha mniej niż w województwie wielkopolskim.
Niewiele więcej trzeba zapłacić w województwie podkarpackim – 40 608 zł/ha. Stosunkowo niskie są też ceny w województwach lubuskim i świętokrzyskim. W tamtejszych regionach stawki to odpowiednio 43 046 i 44645 zł/ha.
Czy ziemia rolna będzie drożeć w 2025 roku?
Na przestrzeni lat widzimy, iż ceny gruntów ornych stale rosną. Wynika to przede wszystkim z dużego zainteresowania zarówno ze strony producentów, jak i firm, które inwestują w działalność rolniczą. Wysoki popyt zaobserwować można głównie zagłębiach produkcyjnych, w których panują dogodne warunki do zwiększania produkcji. Zarazem, ilość gruntów ornych jest ograniczona, co sprzyja i będzie sprzyjać dalszym wzrostom.