To, ile kosztuje pszenica na globalnym rynku determinuje też jej ceny na rynku w Polsce. Zobaczmy więc, jakie są stawki za to zboże na świecie.
To, ile kosztuje pszenica zależy zarówno od prognoz zbiorów w tym sezonie, jak też od działań najważniejszych światowych eksporterów. W swoim najnowszym raporcie USDA zwiększyło prognozy zbiorów pszenicy na świecie, co wpłynęło na spadek jej ceny. Ponadto Rosja przez cały czas mocno gra na spadki cen, pomimo pogorszenia prognoz zbiorów w tym kraju.
Jakie są prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie?
Według najnowszego raportu USDA, całkowita produkcja zbóż w nachodzącym sezonie ma wynieść 2 321 mln ton, z czego 801 mln ma stanowić pszenica. Tymczasem poprzedni, czerwcowy raport, mówił o produkcji pszenicy na poziomie 793 mln ton.
Jak widać prognoza zbiorów wyraźnie wzrosła, co musiało odbić się na cenach pszenicy. Ponadto presję spadkową napędzają trwające na półkuli północnej żniwa. Jednakże ceny w ostatnich dniach nieco odbiły. Dotyczyło to nie tylko cen na Euronex czy CBoT, ale też pszenicy paszowej na Wyspach Brytyjskich.
Ile kosztuje pszenica na rynku europejskim?
Od końca maja ceny pszenicy mocno spadły. W poniedziałek, 15. lipca osiągnęły one poziom niewidziany od końca marca, czyli 213,50 euro/t. W następnych dniach cena umiarkowanie wzrosła do poziomu 215 euro/t, jednakże konkurencja zbóż ze Wschodu zahamowała silniejsze wzrosty. A istniała szansa na wyższy wzrost stawek, ponieważ wznowione zbiory we Francji potwierdzają, iż tegoroczna produkcja jest na rozczarowującym poziomie. Okazuje się, iż również Niemcy spodziewają się niższych o ponad 6% zbiorów pszenicy.
Z drugiej strony na spadkach cen korzystają importerzy pszenicy, którzy ogłaszają kolejne przetargi na dostawy ziarna. W poniedziałek Egipt kupił 770 tys. ton ziarna pszenicy po średniej cenie 241,07 USD/t. Z tego 50 tys. ton pochodzi z Bułgarii, a reszta z Rosji. Swój przetarg sfinalizowała także Algieria.
A ile kosztuje pszenica za Atlantykiem?
Tymczasem na rynek amerykański wpływa perspektywa obniżki stóp procentowych przez Fed. Powoduje to, ze dolar spadł do najniższego poziomu od 4 miesięcy. A to daje silny impuls dla tamtejszego rynku towarowego. Pszenica na tamtejszej giełdzie podrożała od poniedziałku, w odpowiedzi na ożywienie popytu międzynarodowego. Na zakończenie środowej sesji kosztowała ona 198,14 USD/t, podczas gdy w poniedziałek było to 195,66 USD/t.
Jakie są perspektywy zbiorów na najbliższy czas?
Warto dodać, iż w Stanach zbiory pszenicy ozimej w USA ukończono w 71%. Zbiory realizowane są również w całej Rosji, a poprawa pogody w ciągu ostatnich kilku tygodni polepszyła perspektywy dla pszenicy. Prognozy produkcji w tym kraju określono ostatnio na 83,2 mln ton, podczas gdy wcześniejsze mówiły o 82 mln ton. Z kolei słabo wygląda sytuacja w Europie Zachodniej, gdzie mokra pogoda spowolniła zbiory pszenicy. We Francji zebrano dotychczas ziarno z 4% areału pszenicy. Rok temu było to 26%.
Źródło: kaack-terminhandel.de; ewgt.com.pl; ahdb.org.uk; igc.int; agritel.com