Import rosyjskiego zboża do Polski wzrósł dwukrotnie

6 miesięcy temu

Jak się okazuje, zarzuty dotyczące sprowadzania rosyjskiego zboża do Polski znajdują potwierdzenie w liczbach. Bowiem jak pokazują dane GUS, w ciągu ostatniego roku import rosyjskiego zboża do Polski wzrósł dwukrotnie. Ale nie tylko Polska kupuje u najeźdźcy.

Podczas protestów polskich rolników przeciwko napływowi ukraińskiego zboża i innych produktów rolno-spożywczych, strona ukraińska kilkakrotnie wskazywała na zwiększenie importu zboża z Rosji przez Polskę oraz inne kraje Unii Europejskiej. Zarzuty okazują się słuszne. Import rosyjskiego zboża do Polski to jednak przez cały czas ułamek tego, co trafia na nasz rynek z Ukrainy.

Import rosyjskiego zboża do Polski w 2023 r.

Jak wskazują dane GUS, w 2023 r. do Polski trafiło 12,7 tys. ton zboża z Rosji. To dwukrotnie więcej niż w 2022 r., kiedy import rosyjskiego zboża wynosił 6,15 tys. ton. W dodatku import zbóż z Rosji do Polski w minionym roku był najwyższy od 6 lat (od 2018 r.).

Wykres. Import rosyjskiego zboża do Polski w latach 2013-2023, dane GUS

fot. zrzut ekranu/Business Insider

W roku 2022, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę, import rosyjskiego zboża do Polski wyraźnie, bo o około 40% się zmniejszył względem poprzedniego roku. Jednak w 2023 r. obserwujemy ponowny i znaczący wzrost tego importu. Jakie zboża polskie firmy kupowały od Federacji Rosyjskiej w latach 2022–2023? Głównymi gatunkami, które trafiały na polski rynek z kraju najeźdźcy były: gryka, kukurydza, sorgo, proso oraz ryż. Co ciekawe, wśród sprowadzanych z Rosji zbóż nie było pszenicy.

A ile zboża trafia do Polski z Ukrainy?

Jednocześnie jednak trzeba zauważyć, iż import zboża z Rosji stanowi zaledwie niewielki odsetek tego, co trafia na polski rynek z Ukrainy. Bowiem, według GUS w 2022 r. import zbóż z Ukrainy do Polski wynosił prawie 2,5 mln ton. Natomiast w 2023 r. było to nieco ponad 1,0 mln ton. Import zboża z Rosji stanowił więc zaledwie 1,2% tego, co sprowadziliśmy z Ukrainy. jeżeli zaś chodzi o gatunki zbóż importowanych z Ukrainy, to w 2023 r. ponad połowę sprowadzonego zboża stanowiła kukurydza, a jedną trzecią pszenica.

Gdy porówna się udział Ukrainy i Rosji w sprzedaży zboża na polski rynek, okazuje się, iż w ostatnich dwóch latach zboże z Federacji Rosyjskiej stanowi marginalny udział. Bowiem w 2022 r. było to 0,2%, a w 2023 r. 1,2%. Wyniki te są najniższe od ostatnich 10 lat. A jednak, również w tych danych nie da się ukryć, iż w ciągu ostatniego roku udział rosyjskiego importu wzrósł i to wyraźnie, bo 6-krotnie.

Nie tylko Polska. Rosyjskie zboże płynie do całej UE

Podobny trend do zwiększenia importu zboża z Federacji Rosyjskiej w 2023 r. widać w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu. w 2023 r. import rosyjskiego zboża na rynek unijny wyniósł 1,54 mln ton. Podczas gdy w 2022 r. było to 970 tys. ton. Unijne zakupy zboża w Rosji były w 2023 r. najwyższe od 2018 r. Wówczas europejskie firmy kupiły ponad 2 mln ton rosyjskiego zboża.

Które kraje zwiększyły zakupy rosyjskiego zboża?

Które kraje UE w ostatnim roku znacząco zwiększyły zakupy zboża u rosyjskiego agresora? Dane Eurostatu wskazują, iż import zboża z Federacji Rosyjskiej w latach 2022–2023 najbardziej wzrósł w tych czterech państwach:

  • Estonia (wzrost importu z 4 tys. ton do 31 tys. ton);
  • Hiszpania (wzrost importu ze 173 tys. ton do 256 tys. ton);
  • Włochy (wzrost importu z 94 tys. ton do 473 tys. ton);
  • Łotwa (wzrost importu z 265 tys. ton do 421,5 tys. ton, przy czym władze w Rydze podjęły jednak decyzję o całkowitym zamknięciu możliwości sprowadzania żywności z Rosji przynajmniej do 1 lipca 2025 r.).

Z kolei najmniejsze ilości zboża z Rosji w analogicznym okresie sprowadziły Dania i Malta. W 2023 r. Dania zaimportowała zaledwie 3,6 ton zboża z Rosji (w 2022 r. było to ok. 11 tys. ton). Natomiast Malta po wybuchu wojny ograniczyła import zboża z Rosji do zera (w 2022 r. importowała ok. 3,3 tys. ton).

Źródło: GUS, Business Insider

Idź do oryginalnego materiału