Integrowana Produkcja roślin rolniczych. Czy przystąpić do systemu?

8 miesięcy temu

Integrowana Produkcja roślin rolniczych to system uprawy uwzględniający oczekiwania odbiorców względem wyglądu i jakości płodów rolnych. Umożliwia ona uzyskanie zdrowych i bezpiecznych plonów. Co zrobić, by przystąpić do tego systemu?

Integrowana Produkcja roślin rolniczych to dobrowolny polski system produkcji żywności wysokiej jakości. Dowiedz się, czy i ile można zyskać na przystąpieniu do IP

Integrowana Produkcja roślin rolniczych — na czym polega?

System Integrowanej Produkcji roślin rolniczych (IP) polega na uprawie roślin z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć wiedzy, aby ograniczyć do niezbędnego minimum użycie syntetycznych środków produkcji. W pierwszej kolejności wykorzystuje się osiągnięcia biologii, genetyki, techniki, agrotechniki. Bierze się również pod uwagę uwarunkowania klimatyczno-glebowe stanowiska uprawy. W efekcie uzyskuje się plony wykazujące się wysoką wartością biologiczną, żywieniową, prozdrowotną.

Jednakże trzeba mieć świadomość o konieczności ścisłej kontroli produkcji płodów rolnych. Sprawdzane są one pod kątem pozostałości środków ochrony roślin. Bada się również obecność niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów związków powstałych z przemian nawozów i innych substancji niebezpiecznych, w tym metali ciężkich.

Niezwykle ważnym elementem tego systemu jest także troska o ochronę środowiska. Ponieważ produkcja rolnicza stwarza zagrożenie dla przyrody, istotne jest dbanie o jej bezpieczeństwo. Dlatego podczas integrowanej produkcji roślinnej istotny jest płodozmian oraz agrotechnika. Nawożenie powinno być dostosowane do faktycznego zapotrzebowania roślin. Również stosowanie środków ochrony należy ograniczyć do niezbędnego minimum. W razie konieczności takiej interwencji wskazane jest wybieranie preparatów i środków ochrony jak najmniej zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt, a także środowisku.

Warunki wydania certyfikatu Integrowanej Produkcji roślin rolniczych

By otrzymać certyfikat IP, należy:

  • najpóźniej 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, corocznie zgłosić ten zamiar podmiotowi certyfikującemu. Dla roślin wieloletnich zamiar ten zgłaszamy do 1 marca każdego roku;
  • ukończyć szkolenie dotyczące integrowanej produkcji roślin;
  • prowadzić produkcję według metodyk zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dostępnych na stronie PIORiN;
  • prowadzić nawożenie na podstawie faktycznego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe;
  • prowadzić prawidłową dokumentację dotyczącą uprawy;
  • podczas produkcji przestrzegać zasad higieniczno-sanitarnych;
  • przy uprawie przestrzegać wymagań dotyczących stosowania środków ochrony roślin — terminów, dawek, zakresów rejestracji.

Przestrzeganie tych zasad jest kontrolowane w trakcie uprawy, ale także podczas badań płodów rolnych. W pobranych do badań próbkach roślin i produktów roślinnych mogą co prawda być stwierdzane pozostałości środków ochrony roślin i nawozów, ale absolutnie ich ilości nie mogą przekroczyć najwyższych dopuszczalnych pozostałości (NDP = MRL).

Kontrola wydanych certyfikatów

Producent, który otrzymał certyfikat Integrowanej Produkcji roślin rolniczych, może być kontrolowany przez podmiot certyfikujący. Kontrola ta polega na sprawdzaniu prowadzenia produkcji zgodnie z metodykami zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Weryfikacja następuje przez pobieranie próbek, a następnie kontroli pozostałości niedozwolonych substancji. Bada się również przekroczenia NDP środków ochrony roślin i nawozów. Nadzorowi poddaje się także przestrzeganie zasad higieniczno-sanitarnych.

Potwierdzeniem stosowania zasad Integrowanej Produkcji (IP) roślin rolniczych jest certyfikat wydany na wniosek producenta. Wydaje się go na czas potrzebny do sprzedaży produktu, jednak nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Wdrożenie w uprawie systemu IP roślin daje odbiorcy pewność odnośnie do jakości końcowego produktu, który będzie pełnowartościowy i bezpieczny dla zdrowia. Ponadto klient dokonując wyboru takiego towaru wie, iż jego produkcja nie stwarzała zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Przeczytaj także: Prawidłowy płodozmian to poprawa gleby i oszczędność kosztów

Źródło: PIORiN

Idź do oryginalnego materiału