Inwestowanie w waluty

1 miesiąc temu

Wśród wielu sposobów inwestowania pieniędzy każdy ma swoje plusy i minusy. W przeciwnym wypadku nie byłoby w końcu aż takiego wyboru – każdy inwestor wybierałby jeden “najlepszy” sposób lokowania oszczędności i pomnażania ich. Dziś sprawdzimy, czy inwestowanie w waluty może być opłacalne. Sprawdzimy, w jakie waluty warto inwestować i z jakim ryzykiem powinniśmy się liczyć. Jak ten sposób lokowania swojego kapitału wypada w porównaniu z innymi formami inwestowania?

Spis treści
  • Kupno walut obcych jako inwestycja
    • Inwestycja w waluty – dobry sposób na dywersyfikację swoich oszczędności?
  • Na czym polega inwestowanie w waluty?
  • Jaką walutę wybrać w 2024 roku?
    • Franki szwajcarskie (CHF)
    • Inwestowanie w euro (EUR)
    • Kupno dolarów amerykańskich (USD)
  • Nietypowe waluty – czy warto inwestować w “egzotykę”?
  • Kiedy wymiana walut najbardziej się opłaca?
  • Jak kupić obce waluty?
  • Inne sposoby inwestowania a inwestowanie w waluty
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Kupno walut obcych jako inwestycja

Zastanawiasz się, w co inwestować? Do najprostszych sposobów należą lokaty terminowe, czy umieszczenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Ciężko spodziewać się jednak wtedy sporego zysku, zwykle oprocentowanie jest choćby niższe, niż aktualna wysokość inflacji. Na drugim końcu skali mamy natomiast m.in. inwestowanie w nieruchomości – potencjalnie dość bezpieczne i zyskowne, jednak wymaga sporych nakładów już na początku. Nie każdy ma taki wkład. Sporo osób decyduje się więc m.in. na kupno akcji lub jednostek funduszu inwestycyjnego. Możne je nabyć adekwatnie za dowolną sumę. Dość podobnie działają inwestycje w waluty.

Inwestowanie w waluty to po prostu kupno waluty obcej. jeżeli jej kurs wymiany na PLN zmieni się, możemy zyskać, ponownie dokonując wymiany. Oczywiście, dość trudno jest przewidzieć zmiany kursu poszczególnych walut. Często więc inwestowanie w walutę jest postrzegane jako sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności przed nagłymi zmianami kursu konkretnej waluty (np. spadek wartości polskiego złotego, który może nastąpić w wyniku jakiegoś kryzysu w polskiej gospodarce).

W co zainwestować małe sumy?

Przeczytaj

Z pewnością plusem inwestowania w waluty jest spora łatwość dokonana transakcji. Możemy też zainwestować adekwatnie dowolną sumę, choćby kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Inwestycja w waluty – dobry sposób na dywersyfikację swoich oszczędności?

Załóżmy, iż masz 20.000 złotych oszczędności, które trzymasz na swoim koncie bankowym lub w gotówce. W razie spadku wartości złotówki, na przykład jeżeli produkty w sklepach staną się droższe, wartość naszych oszczędności też spadnie. Możemy jednak uchronić się przed tym zjawiskiem w sporym stopniu. jeżeli połowę swoich pieniędzy przechowujemy natomiast w innej walucie, spadek wartości dotknie jedynie pozostałej części puli. Możemy oczywiście jeszcze bardziej rozdrobnić swój kapitał – trzymając pieniądze w różnych walutach, a także inwestując na różne sposoby.

Trzeba oczywiście dobrze wybrać kupowane waluty. W przeciwnym wypadku możemy w końcu sporo stracić. Założeniem inwestycji w waluty jest wzrost lub choćby utrzymanie ich wartości. jeżeli ta spadnie – cały zabieg kończy się utratą części kapitału. Oczywiście – należy brać pod uwagę różnice kursów wymiany walut w momencie i ich kupna i sprzedaży. To, iż w międzyczasie się zmieniły, nie ma dla nas w końcu większego wpływu.

Na czym polega inwestowanie w waluty?

Właściwie, jest kilka form inwestowania w waluty. Podstawowa polega na wymianie walut z nadzieją, iż jej kurs wzrośnie i zyskamy przy odsprzedaży. Profesjonalni inwestorzy nierzadko inwestują też w waluty z wykorzystaniem tzw. dźwigni finansowej. Wtedy ryzyko jest większe, choć potencjalny zysk – także.

Decydując się na inwestycję w waluty obce, część środków w danej walucie zasila nasz portfel inwestycyjny. Tym stwierdzeniem nazywamy zbiór wszystkich posiadanych środków, które mają zarabiać i przynosić zyski (zarówno krótko- jak i długoterminowe). To waluty, oszczędności w gotówce, na lokatach, posiadane akcje, nieruchomości, kryptowaluty i inne).

Jaką walutę wybrać w 2024 roku?

Jak nietrudno się domyślić, inwestowanie w waluty może być naprawdę opłacalne. Ale którą walutę warto kupić? Na to pytanie – niestety – nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi. Wiele państw ma swoje waluty, niektóre są bardziej, inne mniej popularne. Wybór waluty jest najważniejszy dla inwestora. Niektóre waluty są uznawane za bardzo stabilne, a wręcz “bezpieczne”. Kurs innych się stale zmienia, co może przynieść zyski lub okazać się prawdziwą klapą. Możemy porównać to do kupna akcji dużej firmy z wieloletnią renomą do startup-u, który może zaraz zniknąć lub okazać się sukcesem.

A więc, jaką walutę wybrać w 2024 roku do inwestycji? Mniej doświadczeni inwestorzy powinni raczej skupić się na bardziej popularnych walutach. Powodem jest choćby łatwość ich wymiany – w kantorze, banku, czy przez Internet. Wymiana walut, które są bardzo niszowe może być bowiem całkiem kłopotliwa, czy obarczona większymi opłatami (spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą waluty). Poniżej przedstawimy więc specyfikację kilku najchętniej wybieranych walut.

Recenzja i opinia o giełdzie XTB.

Przeczytaj

Franki szwajcarskie (CHF)

Myśląc o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem w waluty warto zacząć od franka szwajcarskiego. Przez wielu ekspertów jest uznawany za najbezpieczniejszą, przewidywalną i stabilną walutę. Szczególnie w momencie wahań rynkowych waluta CHF doskonale się im opiera, przyciągając inwestorów. Nie spodziewaj się jednak sporych, szybkich zysków po kupnie tej waluty (chyba, iż wartość PLN mocno spadnie). Trzeba jednak zaznaczyć, iż wartość franka szwajcarskiego mocno uzależniona jest od decyzji szwajcarskiego banku centralnego.

Inwestowanie w euro (EUR)

Dla początkujących inwestorów w waluty, kupno euro jest niezłym pomysłem. Sporo osób kupuje dziś euro, aby zabezpieczyć się przed wahaniami kursu złotówki. Najczęściej kurs euro zmienia się dość podobnie do kursu USD. Jest to więc dość bezpieczna waluta, ciężko spodziewać się znacznego i nagłego spadku jej wartości.

Sporym plusem kupowania euro jest również… łatwość wydania takich pieniędzy. Waluta funkcjonuje w wielu europejskich krajach i jest uznawana adekwatnie na całym świecie. Kupując euro w korzystnym momencie możemy też zbierać w ten sposób pieniądze na wakacje, czy zagraniczne zakupy.

Wakacje dla dziecka - ile to kosztuje?

Przeczytaj

Kupno dolarów amerykańskich (USD)

Od bardzo długiego czasu kurs wymiany dolara rośnie w dość przewidywalny sposób. Nawet, gdy polski złoty umacnia się w znaczny sposób, oszczędności w dolarach sprzed lat wciąż okazują się korzystne. jeżeli zastanawiasz się, czy w 2024 roku warto kupić dolary lub euro, zwykle odpowiedź okazuje się twierdząca. Wystarczy wspomnieć, iż w ostatnich kilku latach wartość oszczędności w USD wzrosła o kilkanaście procent.

W przypadku takich walut, jak USD, EUR, CHF, czy brytyjski funt nie powinniśmy jednak oczekiwać radykalnych wzrostów. To raczej sposób na zabezpieczenie części oszczędności przed inflacją w Polsce. Brak dużych zysków to cena, jaką płacimy za spore bezpieczeństwo i przewidywalność tej waluty.

Nietypowe waluty – czy warto inwestować w “egzotykę”?

Frank szwajcarski, dolary amerykańskie, euro, ale także funt brytyjski lub japońskie jeny to waluty bardzo bezpieczne. Na rynku jest też jednak mnóstwo bardzo egzotycznych, niszowych walut. Emitentami mogą być niewielkie kraje, których gospodarka, czy polityka nie są zbyt dobrze rozpoznane przez większość polskich inwestorów. Powinniśmy jednak wiedzieć, iż dla inwestorów z całego świata także polska złotówka uznawana jest za egzotyczną walutę. Kupno walut mocno egzotycznych państw warto sobie odpuścić. Jak natomiast wygląda opłacalność inwestowania w waluty takie, jak korony czeskie, dolar australijski, korona norweska, korona duńska, czy kanadyjski dolar? Nie jest to uznawane za zbyt ryzykowne posunięcie. Wspomniane waluty są bowiem emitowane przez kraje mocno związane z gospodarką “zachodniego świata”, a ich kursy są często uzależnione od dolara amerykańskiego, czy euro.

Kiedy wymiana walut najbardziej się opłaca?

Inwestowanie w waluty może być dość bezpiecznym sposobem na ochronę pieniędzy przed skutkami inflacji. Najczęściej jednak wahania kursów nie są zbyt duże. W związku z tym ogromne znaczenie dla powodzenia naszej inwestycji (i potencjalnych zysków) ma sam moment kupna waluty, miejsce i czas.

Warto sprawdzić, o której godzinie i w jaki dzień najlepiej wymieniać walutę. Wybranie odpowiedniego momentu na wymianę może przynieść zauważalne oszczędności i zmniejszy ryzyko nagłej zmiany kursu wymiany. Wydaje się, iż najlepszym momentem na kupno większej sumy waluty obcej jest dzień roboczy, pomiędzy godzinami 14:00 a 17:00. Wtedy jednocześnie działają największe giełdy walutowe na świecie, a kursy zmieniają się płynnie i przewidywalnie. W weekendy, czy w nocy giełdy walutowe nie działają, kantory nie chcą więc ponosić ryzyka związanego z kursem – klient zapłaci więcej za kupno, czy dostanie mniej przy sprzedaży.

Przede wszystkim istotne jest natomiast to, gdzie kupimy waluty. Kursy wymiany walut w różnych miejscach (np. kantor internetowy, e-kantor w Twoim banku, czy kantory stacjonarne) może w tym samym momencie różnić się o kilka procent. Dokonując adekwatnego wyboru miejsca i czasu zakupu waluty możemy więc znacznie podnieść opłacalność inwestycji w waluty.

Jak kupić obce waluty?

Wszystko zależy od tego, gdzie dokonujesz transakcji. jeżeli chcesz wymienić gotówkę w kantorze, nie potrzebujesz adekwatnie niczego, poza odpowiednią sumą. Korzystając jednak z e-kantorów musimy posiadać tam konto (np. usługa przeznaczona jest tylko dla klientów danego banku). W kantorach internetowych zwykle możemy gwałtownie założyć bezpłatne konto użytkownika, służące do wymiany walut.

Ważne przy wymianie walut online jest też posiadanie rachunku bankowego w konkretnej walucie. Przelejemy tam wymienione waluty, więc unikniemy wszelkich prowizji, czy przewalutowania.

Inne sposoby inwestowania a inwestowanie w waluty

Inwestowanie w waluty jest bardzo bezpiecznym sposobem zabezpieczenia swoich oszczędności. Oczywiście, mówimy o wyborze popularnych, “światowych” walut (USD, EUR, CHF, GBP). Nie powinniśmy więc wtedy oczekiwać sporych, potencjalnych zysków. Możemy więc porównać inwestowanie w waluty do oszczędzania na koncie w banku lub lokacie.

Różnice między kontem oszczędnościowym a lokatą.

Przeczytaj

Oczekując większych zysków, możemy zdecydować się na inwestowanie na giełdzie, czy w kryptowaluty. Trzeba jednak wiedzieć, iż jest to czasami bardzo ryzykowne i możemy choćby stracić wszystkie pieniądze przeznaczone na ten cel. Dobrą opcją są też inwestycje w nieruchomości, co wymaga jednak posiadania większej sumy oszczędności.

Zwykle okazuje się jednak, iż najlepszy sposób na inwestowanie to wybór kilku form jednocześnie. Dobry podział portfela inwestycyjnego i przerzucanie kapitału między poszczególnymi miejscami może być nieco czasochłonny (wymaga poznania wielu instrumentów inwestycyjnych), przynosi jednak dobre efekty.

Podsumowanie artykułu

Inwestowanie waluty polega na kupnie waluty obcej. Wtedy to w niej przechowujemy swój kapitał lub jego część. Możemy w ten sposób uchronić się przed spadkami wartości złotówki. Warto rozważyć posiadanie kilku walut jednocześnie. Taka dywersyfikacja podniesie bezpieczeństwo naszego kapitału. Najbardziej stabilne waluty (ich kurs nie zmienia się nagle i mocno) to amerykański dolar, euro, funt brytyjski, jen japoński i frank szwajcarski. Już na początku inwestycji w waluty mamy ogromny wpływ na jej opłacalność. Chodzi o sposób, w jaki kupimy waluty obce. Warto poszukać rozwiązania oferującego korzystny kurs wymiany i wygodny dostęp do pieniędzy zgromadzonych w danej walucie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak inwestować w waluty?

Inwestowanie w waluty wymaga po prostu kupna danej waluty. Zrób to korzystnie, przy jak najbardziej atrakcyjnym kursie wymiany.

Kto może inwestować w waluty?

Inwestowanie w waluty jest dość proste. Każdy może zostać inwestorem, kupić bezpieczną walutę (np. dolara amerykańskiego lub euro) i zabezpieczyć część swoich oszczędności.

Jaką walutę kupić w 2024 roku?

Początkujący inwestorzy powinni skupić się na bezpiecznych i stabilnych walutach. Należą do nich między innymi EUR, USD, GBP i CHF. Kupując takie waluty nie możemy jednak oczekiwać przesadnie wysokich zysków. To raczej sposób na ochronę przed spadkiem wartości polskiej złotówki.

Źródło:

  1. https://businessinsider.com.pl/gielda/inwestowanie-w-waluty/yx5rpbr
  2. https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje-i-oszczednosci/gielda/mforex/
  3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/jaka-walute-warto-kupic-inwestycja-w-waluty-krok-po-kroku
  4. aktualny kurs wymiany walut (12.05.2024) – www.google.com
Idź do oryginalnego materiału