Izba Gospodarki Elektronicznej o barierach legislacyjnych

9 miesięcy temu

Izba Gospodarki Elektronicznej zdefiniowała bariery legislacyjne dla rozwoju krajowej gospodarki cyfrowej. Idzie za tym propozycja dialogu z administracją publiczną, oraz ze wszystkimi aktorami handlu online w Polsce.

Dokument „Księga e-Izby: Niwelowania Barier Legislacyjnych w Gospodarce Cyfrowej” został przygotowany przez zespół prawników specjalizujących się w prawie nowych technologii, prawie podatkowym, prawie pracy i prawie handlowym. Zawiera efekt dogłębnych studiów nad stanem prawa obowiązującym w e-commerce i propozycje zmian.

Bariery legislacyjne w gospodarce cyfrowej to wszelkie ograniczenia i przeszkody prawne, które utrudniają rozwój, innowacyjność i efektywność e-commerce. Jak łatwo wywnioskować, jeżeli firma – mikro, mała, średnia czy duża – napotyka na ograniczenia prawne, skutkuje to obniżeniem efektywności biznesu. Przedsiębiorca lub zespoły w firmach część energii muszą poświęcać na wyjaśnianie zawiłości prawnych, pracę z opóźnionym efektem, etc. jeżeli prawo jest nieprecyzyjne, powoduje to także działania biznesu w atmosferze niepewności. W niektórych zaś przypadkach firma musi stosować nieoptymalny przebieg procesu biznesowego, jedynie po to, by dostosować się do wymagań prawnych. Wymogów, które często były tworzone jeszcze przed dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego i nie uwzględniają jego specyfiki.

„Księga e-Izby: Niwelowania Barier Legislacyjnych w Gospodarce Cyfrowej” wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, przy zachowaniu równowagi rynkowej rozumianej jako równe traktowanie wszystkich uczestników rynku. W przedstawionych propozycjach zmian klientki i klienci są tak samo ważni dla rozwoju cyfrowej gospodarki, jak firmy, które nie szukają dla siebie uprzywilejowanej pozycji.

-Mam nadzieję, iż Księga, którą przygotowaliśmy będzie kolejny raz dużym wsparciem merytorycznym dla nowo wybranej administracji publicznej i ministra cyfryzacji – podkreśla Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej. – Działamy na rzecz przedsiębiorców e-commerce także w KE, w ramach silnej struktury Ecommerce Europe. W ten sposób każdy głos biznesu, niezależnie od potrzeb jego autorów trafi tam, gdzie powinien – precyzuje.

Uniknąć sprzecznych przepisów

W ramach pracy nad „Księgą e-Izby” zespół prawników przeprowadził kompleksowy przegląd istniejącego ustawodawstwa i regulacji mających wpływ na gospodarkę cyfrową. Wskazał na konkretne przepisy, które utrudniają innowacje, rozwój usług online, handel transgraniczny. Równolegle z rozpatrzeniem globalnych standardów i przy zachowaniu własnej inicjatywy prawnicy e-Izby opracowali zbiór propozycji – usprawnień.

-W naszym podejściu staraliśmy się zachować zasadę elastycznych ram regulacyjnych. Pozwala to na łatwiejsze dostosowywanie praktyki stosowania prawa do szybkich zmian, które charakteryzują gospodarkę cyfrową – podkreśla mec. Witold Chomiczewski, pełnomocnik e-Izby ds. Legislacji, z Kancelarii Lubasz i Wspólnicy. – Tam, gdzie to możliwe, zaproponowaliśmy harmonizację przepisów, aby stworzyć bardziej spójne i przewidywalne środowisko dla przedsiębiorstw działających zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo.

Korzyści dla wszystkich

W pakiecie proponowanych zmian znajdują się przepisy dotyczące wielu obszarów: wolności gospodarczej, rozliczeń podatkowych oraz praw pracowniczych i konsumentów. Chodzi m.in. o:

  • doprecyzowanie obecnego modelu oferty elektronicznej;
  • podatek VAT, system KseF i fakturowanie;
  • zarządzanie ofertą produktu na stronie www;
  • zawieranie umowy o pracę dzięki podpisu osobistego, zaufanego lub w formie dokumentowej, i inne.

W tym wszystkim ważna jest także przewidywalność procesu stanowienia prawa i odpowiedni czas na wdrożenie nowych regulacji. Zwłaszcza w obszarze prawa podatkowego.

Od dialogu do rozwiązań

W staraniach o przewidywalność rynkową w handlu online e-Izba chce także zakomunikować społeczeństwu korzyści płynące z eliminacji barier legislacyjnych. Zaznajomienie szerokiego grona tym tematem pozwoli decydentom działać w atmosferze społecznego zrozumienia i aprobaty. Istotne jest też, aby wspólnie wypracować mechanizmy monitorowania wpływu zmian regulacyjnych na gospodarkę, co także leży w interesie wszystkich – konsumentów, regulatora i przedsiębiorstw. W ten sposób zapewnimy sobie bezproblemowy dostęp do atrakcyjnych cenowo usług i dóbr, utrzymamy i stworzymy nowe miejsca pracy i zapewnimy rozwój gospodarczy.

Wydawca „Księgi e-Izby: Niwelowania Barier Legislacyjnych w Gospodarce Cyfrowej” Izba Gospodarki Elektronicznej ma nadzieję, iż konsekwencją publikacji będzie też dialog środowiska handlu online w tym temacie. Jest to zaproszenie dla przedsiębiorców i firm, aby dołączyli do działań legislacyjnych na rzecz niwelowania barier legislacyjnych w gospodarce cyfrowej.

Idź do oryginalnego materiału