Banki nieustannie konkurują ze sobą, próbując zachęcić nowych klientów licznymi promocjami i korzystnymi warunkami kont. Z tego powodu wiele osób, które już posiada swój rachunek, myśli o jego przeniesieniu do innej instytucji. Czy wiąże się to z licznymi formalnościami i długim czasem oczekiwania? Niekoniecznie. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przenieść konto do innego banku, aby uniknąć zbędnych formalności i zrobić to jak najszybciej.
- Czy warto przenieść konto do innego banku?
- Czy zmiana banku zawsze jest dobrym pomysłem?
- Przeniesienie konta do innego banku – jak to działa?
- Z czym wiąże się przeniesienie konta?
- Jakie są inne skutki przeniesienia konta?
- Jak gwałtownie przenieść konto? Poradnik krok po kroku
- Przenoszenie konta bankowego – krok po kroku
- Kiedy nie można przenieść konta do innego banku?
- Kiedy nie można zamknąć i przenieść konta?
- Jak przenieść konto bankowe? Podsumowanie
Czy warto przenieść konto do innego banku?
Mówi się, iż w przypadku kont bankowych lojalność nie zawsze popłaca. Na rynku co rusz pojawiają się nowe oferty rachunków osobistych i firmowych, których warunki mogą być znacznie korzystniejsze niż te, którymi cechuje się nasze obecne konto. Po bezpośrednim porównaniu poszczególnych opcji, wizja przeniesienia konta może wydawać się niezwykle rozsądna – szczególnie, o ile z obecnym rachunkiem występują problemy.
Czy bank może zabrać pieniądze z konta?
PrzeczytajInną sytuacją, kiedy zmiana banku może przynieść nam sporo dobrego, jest zmiana warunków prowadzenia konta w obecnej instytucji. Wszyscy to znamy – podwyżki opłat bankowych, zmiany i ograniczenia funkcjonalności, czy też pogorszenie jakości obsługi klienta. Decyzja o tym, aby przenieść konto do innego banku, będzie wówczas w pełni uzasadniona, a klientowi się opłaci.
Czy zmiana banku zawsze jest dobrym pomysłem?
Dużą rolę w zadowoleniu konsumentów odgrywa również wygoda, z jaką wiąże się korzystanie z bankowości elektronicznej i mobilnej. o ile mobilna aplikacja lub internetowa witryna są nieintuicyjne, mało responsywne i uciążliwe, to chęć korzystania z nich drastycznie maleje. Przeniesienie konta w sporej części przypadków rozwiązuje ten problem.
Jeżeli jednak jesteśmy zadowoleni ze wszystkich aspektów działania naszego banku i warunków prowadzenia konta, to nie powinniśmy zmieniać takiego stanu rzeczy. W takim wypadku jedynie narazimy się na niepotrzebne formalności i konieczność przyzwyczajenia się do nowej aplikacji i witryny internetowej.
Przeniesienie konta do innego banku – jak to działa?
Na czym polega przeniesienie swojego rachunku do innej instytucji bankowej? Najprościej rzecz biorąc, jest to złożenie do banku dyspozycji, która uprawnia bank do przeniesienia środków z poprzedniego konta na nowe, jak i dopełnienia formalności, które wiążą się ze zmianą konta osobistego.
Przeniesione zostaną również polecenia zapłaty i przelewy stałe, o ile takowe ustanowione zostały na poprzednim koncie. Bank poinformuje również pracodawcę klienta o zmianie konta, tak aby ten mógł otrzymywać wynagrodzenie już na nowy rachunek. Złożenie dyspozycji wiąże się z zamknięciem poprzedniego rachunku po wykonaniu wszystkich tych czynności przez bank.
Uwaga: Nie w każdym przypadku instytucja bankowa wykona wszystkie opisane powyżej czynności, a całość może jedynie sprowadzać się do transferu pieniężnego na nowe konto. Aby przenieść konto do innego banku bez dodatkowych komplikacji, warto zapoznać się z treścią składanej dyspozycji i obowiązującym regulaminem.
Z czym wiąże się przeniesienie konta?
Istnieje kilka skutków przeniesienia konta do innego banku, z których warto zdawać sobie sprawę. Jedną z takich konsekwencji jest zmiana numeru konta bankowego. Niestety, w żadnym banku nie przeniesiemy konta bez zmiany numeru rachunku i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Numer konta bankowego pełni funkcję identyfikacyjną, a każda z jego cyfr ma swoje przypisane znaczenie.
Jaki to bank? Sprawdź bank po numerze konta
PrzeczytajInnym skutkiem jest zamknięcie poprzedniego rachunku. Dzieje się tak w większości przypadków, ponieważ zakłada się, iż po transferze klient korzystać będzie jedynie z nowego konta. o ile chcemy przenieść konto do innego banku, a przy tym zachować poprzednie, warto o tym poinformować w składanym wniosku. Zaleca się zamknięcie poprzedniego konta, aby nie narażać się na zbędne koszty.
Jakie są inne skutki przeniesienia konta?
- transfer środków z poprzedniego rachunku na nowe konto
- poinformowanie pracodawcy o zmianie rachunku bankowego
- rezygnacja z produktów finansowych powiązanych z poprzednim kontem, jeżeli zostanie ono zamknięte (np. lokaty)
- uzyskanie dostępu do bankowości mobilnej i elektronicznej w nowym banku, w którym zostało założone konto
Jak gwałtownie przenieść konto? Poradnik krok po kroku
Podjąłeś ostateczną decyzję odnośnie przeniesienia rachunku? W takim wypadku nie pozostaje nic innego, niż podjęcie odpowiednich kroków, aby to zrobić. Cały proces nie jest skomplikowany ani czasochłonny, jednak wiąże się z koniecznością czekania. Odpowiedź na złożoną dyspozycję przychodzi w czasie do 12 dni, jednak pod warunkiem, iż po drodze nie wystąpiły żadne komplikacje.
Przenoszenie konta bankowego – krok po kroku
- Wybierz odpowiednią ofertę – aby zyskać jak najwięcej, warto sprawdzić, jakie propozycje mają dla nas banki. o ile chcecie zaoszczędzić sporo czasu, to polecamy skorzystanie z gotowego rankingu kont osobistych.
- Złóż wniosek do banku – złożenie odpowiedniego wniosku nie wymaga osobistej wizyty w placówce. Dyspozycję można złożyć również poprzez internetową witrynę danego banku. Konieczne będzie przedstawienie dowodu tożsamości i podanie numeru rachunku, który ma zostać zamknięty.
- Czekaj na odpowiedź – w ciągu 12 dni wniosek zostanie przetworzony. o ile pojawią się problemy, czas ten może się wydłużyć i konieczne będzie dopełnienie pozostałych formalności. Po zakończeniu całej procedury klient nie musi podejmować dodatkowych działań i może cieszyć się nowym rachunkiem.
Kiedy nie można przenieść konta do innego banku?
Nawet o ile chcesz przenieść konto do innego banku, to musisz spełnić odpowiednie warunki, aby to zrobić. Bank może bowiem odrzucić złożoną dyspozycję, o ile konto nie spełnia kryteriów bądź występują z nim problemy.
Kiedy nie można zamknąć i przenieść konta?
- jeżeli na koncie jest ujemne saldo
- gdy konto objęte jest blokadą komorniczą
- jeśli któraś z operacji na koncie nie jest w pełni rozliczona
- gdy jest to konto wspólne, a jeden z współposiadaczy nie wyraził zgody na jego zamknięcie
- jeżeli z kontem powiązane jest zobowiązanie, takie jak kredyt gotówkowy
Jak przenieść konto bankowe? Podsumowanie
Jak widać, przeniesienie rachunku nie jest ani przesadnie skomplikowane, ani czasochłonne. Wymaga jednak spełnienia odpowiednich warunków, dopełnienia kilku formalności i oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. W sporej części przypadków to instytucja bankowa dopnie wszystkie kwestie formalne na ostatni guzik.
Patrząc na to, jak szeroka jest oferta rachunków bankowych, nie dziwi fakt, iż część klientów decyduje się na taki krok. Takie działanie może się najzwyczajniej w świecie opłacić i przynieść korzyści, które będą odczuwalne w dłuższej perspektywie czasowej. Korzystanie z jednego konta z przyzwyczajenia rzadko kiedy okazuje się owocne.
Źródła:
- https://www.kontomaniak.pl/poradniki/przeniesienie-konta-do-innego-banku
- https://www.bnpparibas.pl/blog/jak-przeniesc-konto-osobiste-z-innego-banku