Jak uniknąć podwyżki cen energii? Nie daj się oszukać!

3 miesięcy temu

Podwyżki cen energii, zapowiadane już od pierwszego lipca budzą duże zainteresowanie wśród rolników. Korzystają z tego różnej maści oszuści. To przed nimi ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najbliższe podwyżki cen energii nastąpią po odmrożeniu ograniczonych stawek. Ponadto na wzrost kosztów prądu wpłyną także koszty jego dystrybucji. Jednakże, zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, dalszych podwyżek można spodziewać się od 1 stycznia 2024.

Z czego wynikają podwyżki cen energii?

Wzrost kosztów wynika ze stopniowej rezygnacji z zamrożenia stawek. A ono miało być osłoną dla konsumentów przed skutkami nagłego wzrostu cen, spowodowanego m.in. wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie. Jednakże, w związku ze stabilizacją cen energii, władze stopniowo przywracają zasady rynkowe. Mimo to deklarują, iż będą obserwować rynek i reagować w sytuacjach tego wymagających.

Jak oszuści wykorzystują zbliżające się podwyżki cen energii

Zbliżające się podwyżki cen energii i związany z nim niepokój są doskonałą okazją dla oszustów. Zamieszczają oni w internecie informacje o podwyżkach i sposobach zaradzenia temu. Jednakże linki prowadzą do stron, które pod pozorem porad, utworzono z myślą o wyłudzaniu danych czy dezinformacji. Informacje takie mogą też docierać dzięki poczty elektronicznej. Ponadto można spodziewać się sms-ów z linkami do takich stron.

Jak reagować na możliwe próby oszustwa?

By uniknąć kłopotów związanych z wejściem na potencjalnie niebezpieczne strony, warto przestrzegać podstawowych zasad:

Przede wszystkim należy unikać klikania w linki i banery informujących „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen energii/prądu/gazu/ciepła”. W takiej sytuacji należy zastanowić się, czy nie zawierają podejrzanych treści. Podobnie należy zachowywać się w przypadku linków, które dostaniemy sms-em.

O czym warto jeszcze wiedzieć

W przypadku odbiorców indywidualnych, a także instytucji publicznych, takich jak: samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej zmiany obejmujące ograniczone podwyżki cen energii zadziałają automatycznie. W związku z tym nie ma konieczności dodatkowego składania wniosków. Z kolei osoby zainteresowane bonem energetycznym muszą poczekać do sierpnia. Dopiero od tego miesiąca będzie można składać wnioski do adekwatnego urzędu gminy czy ośrodka pomocy społecznej.

Warto wiedzieć, iż w drugiej połowie roku będzie obowiązywała cena maksymalna za energię elektryczną, którą ustalono na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie. Tymczasem dla odbiorców instytucjonalnych wyniesie ona 693 zł/MWh.

Linki: MKiŚ

Idź do oryginalnego materiału