Wydajność kukurydzy z hektara uzależniona jest od wielu czynników, w tym od odmiany kukurydzy przeznaczonej do siewu, przebiegu warunków atmosferycznych i stanowiska. Na plonowanie kukurydzy wpływ ma również odpowiednia agrotechnika. Ile kukurydzy siać na hektar i jaki może być średni plon kukurydzy z hektara?
Głównym czynnikiem determinującym opłacalność uprawy kukurydzy jest plonowanie. Termin ten jest miarą wydajności roślin. Określa się go w tonach z hektara. Na wysokość plonu kukurydzy wpływ ma wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, planując wybór odmiany i jej siew.
Jakie czynniki wpływają na plonowanie kukurydzy?
Właściwie dobrana odmiana kukurydzy pozwoli osiągnąć wysokie plony i stabilne plonowanie każdego roku.
fot. Adobe Stock
Do czynników mających istotny wpływ na plonowanie kukurydzy zalicza się:
- warunki klimatyczno-glebowe,
- rodzaj i jakość gleby w gospodarstwie,
- biologiczną i chemiczną ochronę roślin,
- nawożenie mineralne i organiczne,
- skład chemiczny podłoża,
- pH gleby.
By plon kukurydzy z hektara był zadowalający, warto stawiać na sprawdzone odmiany kukurydzy. W Polsce przeważają gleby słabe, dlatego dobrym wyborem może okazać się odmiana kukurydzy na słabe gleby, która będzie osiągać satysfakcjonujące plony również na stanowiskach słabszych. O opłacalności produkcji kukurydzy przeznaczonej na ziarno bądź na kiszonkę decyduje również całkowity koszt uprawy kukurydzy, na który składają się m.in. zakupione nawozy, środki ochrony roślin, paliwo itd.
Ile kukurydzy siać na hektar?
Optymalny termin siewu kukurydzy przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. W praktyce termin wysiewu nasion kukurydzy uzależniony jest od warunków atmosferycznych, a także od typu odmiany. Ilość wysiewanego materiału siewnego kukurydzy zależy od:
- warunków środowiskowych,
- przeznaczenia odmiany,
- wczesności odmiany.
Uprawa kukurydzy na ziarno i CCM pozwoli osiągnąć najlepsze plony przy obsadzie 80-90 tysięcy roślin/ha (8-9 sztuk roślin/m2). W przypadku uprawy kukurydzy na kiszonkę zaleca się obsadę od 10 do 13 sztuk roślin/m2. Gęstość siewu kukurydzy uzależniona jest również od długości okresu wegetacji i największa powinna być dla odmian wczesnych, a najmniejsza dla odmian późnych.
Plon kukurydzy z hektara
Właściwie dobrana odmiana kukurydzy pozwoli osiągnąć wysokie plony i stabilne plonowanie każdego roku. W polskich gospodarstwach w zależności od przebiegu warunków pogodowych w danym roku plon kukurydzy z hektara w 2022 roku wyniósł średnio 69,8 dt/ha. W celu ustalenia wielkości plonu przydatnym narzędziem może okazać się kalkulator plonu kukurydzy.
Jak uzyskać wysoki plon kukurydzy?
Głównym czynnikiem determinującym opłacalność uprawy kukurydzy jest plonowanie. Termin ten jest miarą wydajności roślin.
fot. Adobe Stock
O powodzeniu uprawy kukurydzy decyduje wiele czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim wybór adekwatnej odmiany kukurydzy, który istotnie wpływa na zbiór kukurydzy na ziarno. Ważne jest również dostosowanie obsady roślin do stanowiska. Satysfakcjonujące plonowanie kukurydzy osiągnąć można również poprzez odpowiednią głębokość siewu kukurydzy. Istotne w uzyskaniu wysokiego plonu kukurydzy jest również nawożenie startowe.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na plonowanie kukurydzy jest dostępność fosforu i cynku. Pierwiastki te powinny być dostarczane roślinom już od momentu kiełkowania. Uprawa kukurydzy wiąże się również z aplikacją odpowiednich dawek azotu. Ważnym pierwiastkiem w uprawie kukurydzy jest też cynk, który odpowiada za zachodzące w roślinach przemiany biochemiczne i podziały komórkowe.
Przeczytaj również: Jakie choroby i szkodniki zagrażają uprawie kukurydzy?